,,Тибетската медицина възниква тук, в Цинхай – Тибетското плато…“ И младата уредничка в национално облекло ни повежда из залите на Музея за тибетска медицина в град Синин – административен център на китайската провинция Цинхай. Следват витрини с растения, минерали, метали, животни… Тибетската медицина се основава на природните дадености. Но не само на тях. Тя е уникална система, която съчетава физическото и духовното начало, силно повлияна от будизма. Отличителните й черти са обусловени от народностни и природни фактори. Високото тибетско плато с алпийски климат и ниско съдържание на кислород, откъснато от света дълги години, съхранява оскъдна флора и фауна, самобитна в този район.
Но витрините показват не само семена и прибори за хранене отпреди хилядолетия, а и инструменти за сложни хирургични операции, много добро познаване на човешката анатомия и физиология, описаниe на раждане и трепанация…
Древната тибетска медицина използва метафори, за да обясни функциите на всеки орган.
Сърцето е ,,владетел, който седи на скъпоценен трон“
А 84 хиляди различни емоции (като страстно желание или омраза например), които ни въвличат в страдание, могат да причиняват 84 хиляди болести. Тибетските лечители и днес търсят хармонията между душата и тялото, лекуват като възстановяват баланса между елементите в човешкия организъм.
Има от какво още да се поучим. В музея са показани правила за поведение на лекаря от VIII век сл.н.е. Те изброяват задълженията му към пациентите: да не ги дели на бедни и богати, да не взема пари от тях, да лекува всички нуждаещи се, да не се гнуси от вида на болния… Изискванията към лекарите (разпределени по нива) включват обучение и самоусъвършенстване, познаване на всички заболявания („не е лекар този, който може да лекува само една болест“), преглед чрез различни изследвания (на пулса, езика, кожата, очите, лицето, косата, кръвта, урината; не само да гледат, а и да опитват)…
В музея се пази първата книга за тибетска медицина с описание на човешкото тяло, болести, операции, медицински уреди, правилно хранене от духовна гледна точка, билки, минерали. Днес тя е преиздадена в 6 тома и може да бъде купена в магазина на музея за 1300 юана (около 360 лева). Ръкописът на книгата е върху листа от растение, което променя цвета си, не гори и не се разтваря във вода.
Музеят за тибетска медицина в Синин е известен и с
рекорд на Гинес – изрисувано платно, дълго 618 м
С образи и символи от тибетската религия и култура е проследено възникването на Вселената и човека. Много от изобразените свети места съществуват и днес в Лхаса, в будисткия храм Та‘ ър, в Тибет. Върху платното има части от първата книга за медицина, древни ритуали, запазени върху кожа, примери за съвременно тибетско изкуство, даже злато. Главните образи са 710, за една фигура са използвани 2400 четки за рисуване. Платното е изработено от 400 творци за 4 години. Материалите за него са събирани в продължение на 23 години.
Авторът Дзун Джъ Ла първоначално е направил сам 100 м, които е заложил в китайска банка срещу заем.
После в проекта са се включили много хора с дарения. Сега 60-годишният художник е почетен директор на Музея за тибетска медицина, където е изложено платното. То е показвано и в Корея.
За хората
в Тибет религията, природата, медицината, изкуството са свързани
Духовните учители трябва да са посветени на всичко това. Виждаме статуите им в музея – как обсъждат теми от медицината и будизма, как изпълняват ритуали. Първите школи за тибетска медицина са възникнали и са се развивали в будистките храмове. Карта на света в музея показва със светещи лампички къде съществуват и днес центрове за традиционна тибетска медицина. Съвременните лекари проявяват голям интерес към нейните тайни и умения. Швейцария е страната с най-подходящ климат и добри условия за отглеждане на нужните растения, за изследвания и производство на лекарства. Най-новите са подредени във витрина.
Във фоайето на Музея за тибетска медицина в Синин има голяма мраморна книга. Върху разтворените й страници са изписани думите на бивш китайски президент: ,,Вашата работа е много възвишена“. Отнасят се за хората, които се грижат за човешкото здраве, пазейки знанието, опита, заветите на предците.
Петя ПЕЙЧЕВА