На 24 октомври т.г. официално бе представен сайтът www.melanoma.bg, създаден от екип на МБАЛ „Надежда“ в София с основна цел да осигури компетентна и актуална информация за пациенти с онкодерматологични заболявания.
- Сайтът няма да служи за онлайн поставяне на диагнози или назначаване на терапия, но ще даде възможност за безплатна онлайн консултация с водещи онкодерматолози у нас. Така сайтът ще осигури равен достъп на пациенти от всички краища на страната до квалифицирана медицинска помощ по проблеми, свързани със съмнителни изменения по повърхността на кожата, незаздравяващи рани или други тревожни състояния, информира д-р Анелия Рачева, административен директор на МБАЛ „Надежда“.
- Смятам, че сайтът е необходим, тъй като меланомът е рядко заболяване в нашата страна, което не е добре познавано както от пациентите, така и от медицинските специалисти. Днес интернет е най-популярният източник на информация, но не всички сайтове гарантират достоверността на написаното в тях. Ето защо екип от специалисти изготви сайта www.melanoma.bg с коректно и актуално познание за заболяването без излишно драматизиране или търсене на сензации, коментира доц. Красимир Киров. Специалистът подчерта, че онкодерматологията е динамична специалност, която се развива бързо. Ето защо информацията на сайта ще бъде периодично обновявана.
На интернет страницата всеки гражданин може да намери информация относно: същността на малигнения меланом, симптомите и стадиите на заболяването, методите на лечение, възможните странични действия на терапията, възможностите за консултация, поставяне на диагноза и лечение на заболяването. Акцент е поставен върху възможностите за първична профилактика на меланома. Поясняват се значението и начините за предпазване от УВ-лъчите, особено в детска възраст, при хора със светла кожа и очи и/или с много бенки по тялото, както и при хора с кръвен роднина, разболял се от меланом. В сайта са описани и първите признаци на промени в съществуващите бенки и се обяснява как хората могат сами да следят за тяхната проява.
Съвременното лечение на малигнения меланом
представи по време на откриването доц. К. Киров. Той огласи актуални данни за заболяемостта от меланом, както и терапевтичните стратегии с нови групи медикаменти:
- Малигненият меланом е рядък тумор – 10% от всички кожни злокачествени новообразувания. Около 450 – 480 души се разболяват годишно в България. За съжаление, при повече от 30% от тях заболяването е фатално.
В страните, където меланомът се среща много по-често, смъртността е доста по-ниска – между 10% и 20%.
Това се дължи основно на по-ранната диагностика в сравнение с България. Очевидно е, че има обратнопропорционална зависимост между заболяемост и смъртност. Малкият брой случаи на меланом води до непознаване на заболяването от населението и известна неподготвеност на лекарите от първата линия на контакт с пациентите, а това – до забавяне на диагнозата и откриване в напреднал стадий на тумора, когато той е вече трудно лечим.
Въпреки че през последните 5 години е отчетен сериозен успех в лечението на метастазиралия меланом, най-важното за прогнозата на заболяването е ранната диагноза. Това може да се постигне преди всичко чрез повишаване на вниманието на хората към промени на бенките по тялото (най-добре със снимки на бенките с GSM, които се подновяват на 6 месеца за сравнение) и консултация с лекар веднъж годишно.
От много голямо значение е превенцията. Във висок процент от случаите меланомът се причинява от слънчеви изгаряния и предпазването на кожата (сянка, дрехи и слънцезащитни препарати) е от съществено значение.
При поява на меланом и разпространението му по лимфен път до регионалните лимфни възли лечението е оперативно. При метастази по кръвен път до вътрешните органи се налага системно лечение с лекарства.
Преди 15 години бе установено, че между хилядите мутации в меланомните клетки една е най-честа (при 50% от меланомите) и блокирането на нейната функция (инхибиране) води до намаляване и дори до изчезване на тумора. Това е BRAF мутацията. Медикаментите, които блокират кодирания от нея ензим, се наричат BRAF-инхибитори. В България са регистрирани и се реимбурсират от НЗОК два медикамента от този клас. Прилагат се само при неоперабилни метастази от меланом на кожата в случаите, когато е установена BRAF мутация на тумора. Меланомните метастази бързо намаляват, но за съжаление само при половината от пациентите. Ефектът също е ограничен във времето – от 6 до 8 месеца при повечето пациенти. Това налага комбиниране на лечението с операция на неповлияващите се метастази или тяхното облъчване при подходящи случаи.
Много по-добър ефект се очаква от комбинацията на BRAF-инхибиторите с инхибитори на МЕК или т.нар МЕК-инхибитори, които се очаква да бъдат реимбурсирани в България през 2018 г. От комбинацията на BRAF+МЕК-инхибитори се повлияват 70% от пациентите и ефектът продължава повече от 1 година, като при повече от 30% от пациентите се очаква дългосрочна – 5-годишна, преживяемост.
За пациентите без BRAF мутация бяха регистрирани и се реимбурсират 2 нови препарата за имунотерапия. Ефектът при единия от тях е при 12% от пациентите, обаче дългосрочната преживяемост е 18% – 20%. При лечение с по-новия клас имунотерапия туморът се повлиява при 35% – 40% от пациентите, като дългосрочната преживяемост се очаква да бъде около 35%.
В процес на изследване са няколко други лекарства, както и тяхната комбинация, като предварителните резултати са много обнадеждаващи, каза в заключение доц. Киров.