В английската литература съществува термин за чревоугодничеството – хранителното пристрастяване: „хиперфагия“ или „being eating disorder (BED)“. Хиперфагията е термин, който произлиза от гръцките думи хипер – много, и фагос – ям. С този термин се описват хора, които имат неутолим глад и дневно изяждат прекомерно количество храна. Става дума за т.нар. хранителни разстройства, т. е. за психиатрична диагноза. Понятието беше публикувано в петото издание на „Диагностичен и статистически наръчник на менталните нарушения“ (DMS-5) на тазгодишната конференция в Барселона, Испания. Хиперфагията трябва да се разграничава от булимията, която се характеризира с кризи на тайно преяждане, последвани от прилагането на неподходящи методи за контрол на теглото, например предизвикано от пациента повръщане (пречистване), злоупотреба с разхлабителни средства и диуретици или прекомерно физическо натоварване. Хиперфагията е хранително разстройство, което засяга 2% от мъжете и 3,5% от жените в САЩ. Смята се, че процентът е много по-висок поради факта, че повечето пациенти не признават своя проблем с „хладилника“ и не търсят лекарска помощ. Хиперфагията много често се изявява със затлъстяване, но може да се срещне и при слаби индивиди.
Много въпроси относно хиперфагията са били повдигнати по време на презентацията на 26-ия Европейски колеж по психофармакология. Дали трябва хранителното пристрастяване да се смята за хранително разстройство или не?
Д-р Сузан Диксън, PhD, учен по неврология в Sahlgrenska Academy at the University of Gothenburg, Sweden, е казала на събитието, че затлъстяването е епидемичен проблем в целия свят и съществуват еднакви невроендокринни механизми на пристрастяване към храната, както при пристрастяването към алкохола и наркотиците. Според нея трябва незабавно да се разберат патофизиологичните механизми на неконтролируемото приемане на храна. Приема се, че за всичко е отговорен един хормон, наречен „грелин – хормон на глада“. Той стимулира апетита и ни кара да ядем, когато сме гладни. Грелинът се свързва с нервните клетки на главния мозък и така усилва апетита. При високи нива на хормона в кръвта съзнанието на хората непрекъснато е ангажирано с мисли за храна, а когато в организма постъпва храна, стойностите на грелин намаляват. В проучване, което д-р Диксън е провела, се е забелязало, че подгрупа от пациенти с повишена телесна маса показват признаци на повишена консумация на храна. Но това автоматично не ги прави пристрастени към храненето. Хиперфагията, за разлика от алкохолизма, наркоманията, хазарта и други зависимости, е състояние, при което индивидът приема жизненоважни продукти, нужни за неговото оцеляване. Поради тази причина е много трудно да се разграничи пристрастяването към храненето от нормалното състояние. За наркотиците, алкохола и хазарта е лесно. Дори булимията е състояние, което лесно може да се отграничи, докато за хиперфагията границата е много тънка. Много е трудно да се обясни защо някои индивиди са по-податливи към пристрастяване, а други не.
Предишно изследване на д-р Диксън е показало, че хиперфагията се наблюдава в 10 до 30 процента сред хората с наднормено тегло. Ето защо трябва внимателно да се използва този термин пред пациентите и да се прецизира дали те наистина имат психиатричен проблем. Освен това трябва да се разграничава хиперфагията при захарен диабет – тогава това не е хранително разстройство, а се дължи на различни механизми в обмяната на веществата, предизвикани от болестта.
Друг аспект от изследването на д-р Диксън е нейното проучване спрямо употребата на шоколад. Тя е установила, че по време на прекомерна употреба на шоколад се предизвиква по-силна хранителна зависимост. Според нейно проучване хора, в чиято диета е бил включен шоколад, са имали по-висока склонност към затлъстяване и прекомерна консумация на храна, отколкото хора, които са били на диета без шоколад. Сладките изкушения повлияват невромеханизми в мозъка, които са склонни да отделят повече допамин и серотонин. Това са т.нар. хормони на „удоволствието“ и „щастието“. Част от тези механизми в мозъка се припокриват при употребата на наркотични вещества. Затова учените предлагат на хора с проблеми при прием на храна и с наднормено тегло да не използват сладки изделия в своите диети. Според учените различните подправки, хранителни добавки или кафето не предизвикват хранително пристрастяване. Всичко зависи от самоконтрола. Защото има хора, които са с наднормено тегло, но нямат хиперфагия. Съответно причината е в психическата нагласа и в подхода към храненето.
В друго проучване, публикувано в Archives of General Psychiatry през 2011 г. в Йеил, САЩ, на пациенти е дадено да изпият шоколадово мляко, след което е направен ЯМР на главен мозък, за да се проследи реакцията спрямо храната. Установено е, че пациентите, които са били диагностицирани с хиперфагия, имат по-висока активност на мозъка по време на хранене, отколкото здравите индивиди. Според това проучване съществува някакъв невроендокринен цикъл в главния мозък, който все още не е открит. Учените правят извод, че някои пациенти са по-склонни да развият хранително пристрастяване от други. Трудността идва от това, че не може да се прави на всеки пациент ЯМР поради факта, че е имал хранително пристрастяване и затлъстяване. Според лекарите нужни са още изследвания,за да се уточнят диагнозата и лечението на това заболяване. Целта е да се предотвратят състояния като наднорменото тегло, причинени от повишен прием на храна.
Според психиатрите важна е не толкова семантиката на понятието хиперфагия, а да се разглежда всеки индивид поотделно, да се търси неговият проблем конкретно и да се мотивира пациентът да ограничи приема на храни и да започне да отслабва. Повечето психиатри са на мнение, че трябва да се разбере причината за страданието на пациентите, да се открие кое ги кара да посягат към шоколада и към хладилника.
Д-р Ашли Геархард, PhD, професор по клинична физиология към университета в Мичигън, казва: „Не трябва да се фокусираме върху поставяне на диагнозата, а върху превенцията на прекомерната употреба на „некачествена“ храна от подрастващите”. Според нея трябва здравеопазването да се фокусира върху здравословния начин на живот и върху по-добро психично здраве.
Като цяло чревоугодник, гастроном са термини, създадени от обществото. И те не са точни спрямо състояния, които могат да се окажат болести с конкретни диагнози. Затова е нужно по-мащабно изследване патофизиологичните механизми.
Чудесна статия! Българското уеб пространство има нужда от просвещение относно физическата страна на проблема пристрастяване към храната. Благодаря!
Ще кажа също, че аз съм пристрастена към храната и компулсивно ядяща. Възстановявам се по 12-стъпкова програма.
Моето хранително разстройство ме мъчеше повече от десет години, преминавайки във всякакви фази (анорексия, булимия и преяждане), като най-основната беше на преяждане.
Днес съм щастлива и благодарна, защото не ми се налага да пазя диети, нито да ям храните, към които съм пристрастена. Работя 12-стъпкова програма за възстановяване от хранително разстройство, меря си храната 3 пъти на ден, предавам ги на човек, който работи същата програма и има повече опит, и не ям нищо между храненията. Имам нормално тегло и добър живот, пълен с много приятели и успехи. А преди исках да се самоубия. Толкова бях затънала в ада на храната.
Това е болест, а не каприз. Всеки, който мисли, че има проблем с храната и не може да я контролира, е добре дошъл на нашите сбирки. Ние сме Анонимни Грейшийтърс (greysheet.org). Сбирки имаме всеки вторник от 19 ч. до 20 ч. в гр. София на бул. Стефан Стамболов 34. Скайп, на който също се провеждат сбирките: gsbeyondthewildest. Мейл: gsbeyondthewildest@gmail.com
Заповядайте!
Има изход!