Вие сте в: Начало // Всички публикации, За медицински специалисти // Будители в съвременната медицинска наука

Будители в съвременната медицинска наука

Традиционната церемония за връчване на наградата „Signum laudis pro scientiae meritis“ на Медицинския университет в София по повод Деня на будителите се състоя на 4 ноември т.г. в големия салон на БАН. Отличието се връчва за най-успешни разработки в областите медицина, дентална медицина, фармация и обществено здраве, финансирани чрез конкурсите „Грант’2008“ и „Грант’2009“. Официални гости на тържеството бяха председателят на БАН акад. Никола Съботинов и секретарят на БЛС д-р Димитър Ленков.

По традиция церемонията започна с тържествено академично слово на ректора проф. Ваньо Митев. Пред преподаватели, докторанти, студенти и гости той подчерта, че в очите на световната общественост всеки университет формира облика си със своята научна продукция. С гордост проф. Митев заяви, че Медицинският университет е лидер в областта на медико-биологичните науки у нас, а по научна продукция се нарежда на второ място след Софийския университет.

В своето академично слово ректорът коментира и високите резултати, постигнати през изминалите няколко години в учебното заведение, сред които трикратно увеличаване на чуждестранните студенти през последните три години, реализиране на много национални и чуждестранни научни проекти, увеличаване на приходите. Проф. Митев зарадва аудиторията с добрата новина, че догодина отново ще бъдат увеличени заплатите на работещите в университета с 10%.

През тази година 50 изследователски проекта са били номинирани за наградата „Signum laudis pro scientiae meritis“. Носителите на наградата са подбрани от експертите от Съвета по медицинска наука към Академичния съвет на МУ в София на базата на оценка на практическата и теоретичната стойност на постигнатите резултати и публикациите по тези проекти.

В научно направление „Медицина“ бяха наградени три научни разработки: на проф. Ваньо Митев и колектив на тема „Участие на протеин киназа СК2 в сигнално-трансдукционната регулация на кератиноцитната диференциация“; на биолога Петя Маркова и колектив на тема „Роля на невроналната азотен оксид синтаза в регулацията на плазмената ренинова активност и бъбречна екскреторна функция у спонтанно хипертензивни плъхове“; на гл. ас. Силвия Календерова и колектив на тема „Изследване на съдържанието и произхода на хомоцистеин във вино и други ферментационни продукти“.

В областта на денталната медицина отличието получиха доц. Христина Попова и нейният колектив, разработили проект за нивата на IL-1β и PGE2 в гингивита на пациенти с хроничен пародонтит преди и след терапия с нестероидни противовъзпалителни средства.

В сферата на фармацията бе награден екипът на доц. Валентина Петкова-Димитрова за изследователски проект на тема „ Ролята на лекарствената форма за подобряване на съгласието на пациента с назначената му лекарствена терапия – комплаянс“.

Проф. Невена Цачева-Христова и колектив получиха наградата в научно направление „Обществено здраве“ за проекта „Актуализиране с изчерпателни данни за 2007-2008 г. на Националния регистър на професионалната заболяемост. Проучване на трудовомедицинските характеристики на професионално болните в България“.

Със специална грамота за високи постижения бяха отличени и три проекта на докторанти, финансирани чрез конкурсите „Млад изследовател – 2008“ и „Млад изследовател – 2009“. Грамотите получиха:

l д-р Виктория Върбанова от Катедра „Клинична лаборатория и клинична имунология“ с научен ръководител доц. Анастасия Михайлова за проект „Проучване на KIR и HLA лигандния генен полиморфизъм при левкемии“

l д-р Емануил Найденов от Катедра „Неврохирургия“ с научни ръководители доц. Христо Цеков и проф. Драга Тончева за проект на тема „Високо резолютивен анализ на прогностични маркери при високостепенни глиални тумори на централната нервна система“

l д-р Мариана Цекова-Янева от Катедрата „Образна и орална диагностика“ на Факултета по дентална медицина с научен ръководител проф. Ангелина Киселова-Янева за проект „Изследване на клетъчния и хуморален имунитет преди и след санация при пациенти с доказана фокална инфекция от зъбен произход. Анализ на регистрираните промени в имунния статус, 6 месеца след проведено екзактно лечение на полетата на смущение в устната кухина“.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.