Всички аспекти на предстоящите взаимоотношения между Националната здравноосигурителна каса /съответно РЗОК/ и лечебните заведения за болнична помощ бяха обект на специална пресконференция на 3 февруари т.г. Участваха управителят на НЗОК – д-р Нели Нешева, Григор Димитров – член на Надзорния съвет, доц. Марияна Василева – подуправител на НЗОК, експерти от осигурителната институция.
Изявление по темата направи д-р Нешева, която акцентира, че готовността да се преговаря е предшествана от сериозна подготовка, задълбочен анализ на процесите, дискусии и градивни спорове между партньорите. При изработването на методиката за разпределение на бюджета ръководството на НЗОК се е ръководило от принципите за прозрачност, за законност – съобразяване с бюджета на НЗОК за 2011 г., със Закона за здравното осигуряване, както и с приключилите процеси по определяне на нивата на компетентност и получените разрешения за дейност на болничните структури в цялата страна. Друг принцип с особено значение, според д-р Нешева, е възможността, определена чрез новата методика, за гъвкаво реагиране в рамките на определените по бюджет средства и чрез спазване на всички нормативни правила. Подготовката е протекла не чрез диктат на Централното управление на НЗОК, а чрез включване на всички заинтересовани по веригата, които участват в разпределението на средствата. Не на последно място управителят посочи, че водещ остава принципът за достъпност на пациентите до всички нива на здравните структури.
Постигнахме спокойствие в системата, декларира д-р Нешева. И се аргументира със свършеното в трудните условия на 2010, както и с постигнатия синхрон в действията на ръководствата и на експертите на НЗОК и на БЛС при подготовката на НРД’2011.
Приетите от Надзорния съвет на осигурителната институция правила са резултат от двумесечна работа, много срещи с ръководители на всички видове лечебни заведения за болнична помощ, на експерти /Правилата публикуваме отделно – б.р./.
На пресконференцията стана ясно, че според новите правила нараства ролята на директора на всяко лечебно заведение още в началото на процеса. Като избира за база данните от 2010 г., като съобразява определените нива на компетентност на всяко отделение или клиника, като анализира броя на клиничните пътеки и обемите, всеки директор ще предложи в съответната РЗОК свой прогнозен бюджет. Ангажимент на директора на РЗОК става необходимостта да съобрази информацията за целия район, за отчетеното през изминалата година, както и за съответствието между нивата на компетентност и предложенията на болничните директори.
Друг интересен момент в новата методика е създаването на комисия в централното управление, която ще преценява предложенията за прогнозни бюджети от РЗОК и ще одобрява предвижданите средства за всяко лечебно заведение.
Гъвкавост в работата по заплащането за болнична помощ според новите правила означава възможността някои средства да се преразпределят от месец в месец, но само в рамките на съответното тримесечие. Ако пък сезонни причини наложат, възможно е прехвърляне на прогнозни средства от тримесечие в тримесечие, но по специален ред, а и като се запази годишната бюджетна рамка. Тези възможности за адекватно реагиране дават основание на д-р Нешева да определи новата методика като „отворена и гъвкава”.
Не на последно място правилата предвиждат – независимо от прогнозните бюджети – да се заплащат в пълен размер клиничните пътеки 141 и 279, свързани с раждане и грижи за здраво новородено дете. На пресконференцията стана ясно, че средствата за тези пътеки нямат нищо общо с ангажимента да се заплаща на лечебните заведения за раждане от здравно неосигурени майки.
Пред журналистите г-н Гр. Димитров изтъкна ролята на Надзорния съвет на НЗОК и определи методиката за заплащане за болнична помощ като „първа рожба” на една структура с нови функции. Той подчерта, че правилата са съобразени с бюджета за болнична помощ, с ПМС 304 за цените на клиничните пътеки и обемите, с НРД’2011, със стандартите за дейност по отделните специалности, както и с националната здравна карта. В заключение г-н Димитров обобщи, че „Методиката възпроизвежда нов модел за определяне на средствата за болнична помощ при наличие на нива на компетентност в лечебните заведения”.
В отговор на журналистически въпроси д-р Н. Нешева подчерта, че бюджетът за болнична помощ за 2011 г. е 958 млн. лева. От сумата ще бъде отделен 10-процентен резерв за форсмажорни обстоятелства и за нови договорни партньори. Тя изтъкна, че оперативният резерв на касата в размер на 260 млн. лева ще бъде използван в последните тримесечия за болнична помощ и за лекарства.
Директорът на НЗОК изтъкна още нарастващата роля на мениджърите на болнични лечебни заведения: „Те не са обикновени разпоредители на средства, те трябва да мислят и прогнозират, защото вече не са наблюдатели, а участници в процеса на разпределение на парите”, каза тя. И допълни, че няма да бъде лека и задачата на директорите на РЗОК, които въз основа на базата от 2010 г. и на промените върху здравната карта трябва да осигурят справедливо разпределение на прогнозните стойности за съответните болнични структури в региона.
В заключение д-р Нешева подчерта:
- Между НЗОК и МЗ няма конфликт, заместник-министри участват в ръководните органи на НЗОК, комуникацията е непрестанна;
- Определените за 2011 г. средства за болнична помощ ще стигнат.