Докато бедните страни по света мобилизират всичките си сили, за да преборят коронавируса, те неволно допринасят за епидемични взривове и смърт от други болести – такива, които лесно могат да бъдат предотвратени с ваксини.
През пролетта много страни прекратиха своите имунизаци- онни програми, след като СЗО и УНИЦЕФ предупредиха, че масовите кампании могат да спомогнат за разпространението на пандемията. Някои страни се опитаха да продължат имунизациите, но карго полетите с доставки на ваксини бяха спрени, а здравните работници бяха пренасочени да се борят с пандемията. Междувременно дифтерия се появи в Пакистан, Бангладеш и Непал, а холера – в Южен Судан, Камерун, Мозамбик, Йемен и Бангладеш. За мутирал щам на полиовируса се съобщава в повече от 30 страни. Епидемични взривове на морбили припламват по света, включително в Бангладеш, Бразилия, Ирак, Камбоджа, Казахстан, Непал, Нигерия, Узбекистан, Централноафриканската република. От 29 страни, прекратили кампаниите си срещу морбили, 18 докладват за възникнали огнища на заболяването. Други 13 страни също се очаква да отложат прилагането на ваксината. Според международната инициатива за борба с морбили и рубеола през тази година 178 млн. души са изложени на риск заради пропуски в имунизациите. „Съществува опасност до няколко месеца да възникне епидемия, която ще убие повече деца, отколкото COVID-19″, заяви президентът на Лекари без граници за Западна и Централна Африка Шибузо Оконта.
Много държави тепърва ще оценят пълната сила на самата пандемия, което допълнително ще отслаби възможностите им за справяне с огнища на други заболявания. „Ще има държави, които, докато се опитват да се възстановят от коронавируса, ще се сблъскат с морбили. Това би било допълнително изпитание за техните здравни системи и би имало сериозни икономически и хуманитарни последици“, казва д-р Робин Нанди от УНИЦЕФ. Детският фонд на ООН доставя ваксини за 100 страни, достигайки до 45 на сто от децата до 5-годишна възраст.
Както е известно, вирусът на морбили е в пъти по-заразен в сравнение с новия коронави- рус. „Ако неимунизирани хора влязат в помещение, в което преди два часа е било лице с морбили, 100%, т.е. всички тези хора, ще се заразят“, обяснява д-р Ивон Малдонадо, специалист по педиатрия и инфекциозни заболявания от Стан- фордския университет. В победните страни леталитетът от морбили сред децата до 5- годишна възраст е между 3 и 6 на сто, а влошени условия като недохранване или живот в бежански лагер увеличават този процент. През 2018 г. – последната година, за която са налични данни в световен мащаб, са регистрирани 10 млн. заболели и 142 300 смъртни случая, свързани с морбили. Патогените, предизвикващи епидемия, не признават граници и това важи особено за това заболяване – морбили някъде е морбили навсякъде.
2020 трябваше да бъде годината, в която ДРКонго, втората по големина държава в Африка, трябваше да разгърне национална имунизационна програма, от която има голяма нужда. Продължава епидемията от морбили, която започна през 2018 г. и от януари насам са регистрирани 60 000 болни и 800 смъртни случая. Ебола също припламва отново, в допълнение към туберкулозата и холерата, които периодично засягат страната. За всички тези болести съществуват ваксини, но те не са достъпни навсякъде. В края на 2018 г. започна имунизационна кампания в 9 провинции и през 2019 г. – първата пълна година на програмата, обхватът на имунизираните деца скочи от 42 на 62 процента в столицата Кинша- са. През тази пролет, когато програмата трябваше да придобие национален мащаб, се появи коронавирусът. Конгоан- ските здравни власти разрешиха имунизацията да продължи в районите, където има морбили, а няма коронавирус. След спирането на международните полети и на медицинските доставки обаче, в някои части на страната се стигна до дефицит на ваксини срещу полиомиелит, морбили и туберкулоза. Когато доставките все пак стигнаха до Киншаса, се появи проблемът с тяхното разпространение, защото вътрешните полети също бяха спрени. В някои случаи за целта бяха използвани самолети на мироопазващите сили на ООН.
Тъй като пандемията се проточи, СЗО и други организации, свързани с общественото здраве, настоятелно призовават държавите внимателно да възобновят имунизациите, паралелно с борбата с коронавиру- са. В противен случай на карта ще бъде поставено бъдещето на трудно създаденото международно сътрудничество в тази област. Благодарение на това сътрудничество през последните 20 години в близо 100 страни са предотвратени 35 млн. смъртни случаи от ваксинално пред- отвратими заболявания, а смъртността сред децата е намалена с 44%.
Пречките за рестартиране на имунизационните програми са значителни – трудно е снабдяването с ваксини, медиците са ангажирани с COVID-19, а и много родители са разколебани от набиращото сила движение на противниците на ваксините.
По-рано през този месец Алиансът за ваксините GAVI, създаден от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, обяви, че е получил обещания за набирането на 8,8 млрд. долара за основни ваксини за деца в страни с ниски и средни доходи, както и за доставяне на ваксини срещу коронавируса, когато бъдат налични. „Снабдителните вериги, които сега са прекъснати, са същите, които ще бъдат необходими, за да се разпространи ваксина срещу COVID-19″, предупреди д-р Катрин О’Брайън, директор на СЗО по имунизационните програми, по време на неотдавнашния виртуален семинар относно предизвикателствата в тази област.