На 8 декември т.г. в София бе проведена Десетата юбилейна среща по проекта „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“, който се осъществява от сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“, с подкрепата на Комисията по здравеопазване към 43-тото Народно събрание. Партньори на инициативата са Министерството на здравеопазването, Секретариатът към Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет, Министерството на финансите, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, Министерството на труда и социалната политика и пациентски организации, с подкрепата на ГлаксоСмитКлайн.
Събитието бе официално открито от д-р Даниела Дариткова. Участваха д-р Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор, Деница Сачева – зам.-министър на труда и социалната политика, проф. Ивайло Търнев – началник на Клиниката по нервни болести в Александровска болница и председател на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“, представители на държавни институции, изтъкнати медицински специалисти, здравни медиатори, партньори от неправителствения сектор.
В своето приветствие към участниците в срещата д-р Ангел Кунчев подчерта, че здравните медиатори имат значим принос за здравната профилактика и лечението на малцинствените групи у нас. Той информира, че сега към общините в страната са назначени 195 здравни медиатори. Очаква се през 2017 г. техният брой да нарасне до 215, като те упражняват дейността си в 113 общини. По думите на д-р Кунчев мрежата на здравните медиатори е изключително важна за общественото здраве.
Проф. Ивайло Търнев подчерта, че основна мисия на проекта „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика “ е да променя света към по-добро, а в своята работа здравните медиатори се ръководят от ценности като взаимопомощ, съпричастност, уважение към различията, лоялност, честност и човечност. От думите му стана ясно още, че през последните години има много добри примери за дейността на здравните медиатори, но за съжаление са налице и лоши практики: вменяване на здравните медиатори на несвойствена дейност, уволняване на обучени медиатори и назначаване на хора без нужната квалификация, неадекватно отношение на представители на общините към медиаторите. Според проф. Търнев основната задача, по която трябва да се работи, е осигуряване на качество в работата на медиаторите чрез приемане на правила за тяхната дейност. Специалистът сподели, че през последните две години с екипа са разработили стандарт, но се оказва, че такъв не може да се приеме. След това те са разработили методични указания, но те също не могат да бъдат одобрени. Проф. Търнев изрази надежда, че в най-скоро време ще бъдат попълнени пропуските в нормативната база, негативните практики ще бъдат отстранени и повече няма да се губят за каузата вече обучени здравни медиатори.
Добра новина сподели в своето привествие подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева. Тя информира, че е утвърдена Национална програма за ротавирусни заболявания, в рамките на която от бюджета на НЗОК ще се реимбурсират ваксините срещу ротавирусна инфекция за децата, чиито родители желаят да ги имунизират. Кръстева подчерта, че НЗОК ще направи нужната организация, за да може програмата да стартира през 2017 г. Тя изрази надежда, че така ще се спестят средства за лечение на последствията от ротавирусните инфекции. Подуправителят съобщи още, че за период от 3 години от ваксината срещу рак на маточната шийка, която също се финансира по национална програма, са спестени под формата на отстъпки от фирмите производители 665 хил. лв.
Генералният директор на ГлаксоСмитКлайн (GSK) България Николаос Ксидиас подчерта, че подкрепата на GSK за този проект не е просто една от дейностите на компанията, а мисия, с която изключително се гордее:
- Истински вярвам, че проектът сам по себе си представлява най-добра практика, защото обединява различни страни – индустрия, неправителствени организации, здравни власти, да работят заедно за подобряване на здравето на най-уязвимите групи от обществото.
Г-н Ксидиас напомни, че GSK подкрепя програмата от 2012 г. в партньорство с неправителствени организации от 4 страни – България, Румъния, Унгария и Словакия, в една обща мисия – да се подобри здравето на хората от ромската общност в Европа. Той сподели още, че проектът е спечелил наградата за сътрудничество в областта на здравеопазването на Европейската асоциация на иновативната фармацевтична индустрия за 2016 г. Комисията, отличила този специфичен проект, е отчела не просто въздействието и резултатите, с които той е допринесъл за общността, но също така и цялостната му идея, която е да обучава и мобилизира хората от ромската общност от Източна Европа.
Ксидиас сподели и своя личен опит:
- През юни т.г. имах възможност да посетя Бяла Слатина и да стана свидетел на работата на местния здравен медиатор, както и да се запозная със ситуацията, пред която са изправени хората от тази общност. Бях впечатлен от работата, но и дълбоко трогнат. Да учиш деца как се ползва сапун през XXI век за много от нас звучи странно, но това е реалността за децата, които живеят и растат там. За
пръв път видях и при какви сурови условия се допуска да живее новородено бебе. Когато се сблъсках с това, не можех да не съпоставя как растат и при какви условия живеят моите две дъщери и децата в тази общност. Разликите са твърде драстични, за да ги пренебрегнем. Ето защо лично аз и компанията, която представлявам, вярваме, че каузата на проекта е изключително добра и значима.
В края на своето изказване г-н Ксидиас благодари на всички партньори в проекта за доверието, което са показали те и изрази надежда, че инициативата ще бъде устойчива във времето, ще продължи да се реализира в партньорство с всички участници.
Представени бяха
резултатите от проекта „Заедно за по-добро здраве от нас за нас“, изпълняван в България, Унгария, Словакия и Румъния, чиято цел е да съдейства за утвърждаването и развитието на професията здравен медиатор. В рамките на проекта от 2012 г. досега са обучени и назначени 52 здравни медиатори.
Международната програма PHASE за обучение на деца за подобряване на личната им хигиена, която е успешно въведена в работата на здравните медиатори в България, бе представена от Веселина Огнянова – здравен медиатор в Белица. Реализирането на програмата у нас започва през юни 2015 г. от екип на сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“. Екипът е разработил материали за обучение на деца чрез игрови подход. Така под формата на игра децата научават основни факти за инфекциозните заболявания и как могат да се предпазят от тях. През 2016 г. тези материали са тествани сред деца от 7 населени места. Предстои програмата да бъде разпространена в образователни институции в цялата страна.
Здравни медиатори от страната споделиха своя опит от работата на терен и коментираха основните предизвикателства, с които се сблъскват в практиката си. Общопрактикуващият лекар д-р Таня Георгиева и здравният медиатор Мильо Добрев от Стралджа разказаха колко важни са установяването на добра колаборация и работата в екип между здравните медиатори и семейните лекари за постигането на успех. Здравният медиатор от Благоевград Антоанета Ефтимова сподели факти от своята успешна работа с общинската болница в града през последните 4 години. Съвместната дейност с РЗИ
в Хасково и с МБАЛ в Хасково по провеждане на профилактични прегледи и кръвни изследвания на повече от 500 души от Харманли и Любимец представи здравният медиатор Фани Иванова. Ани Йорданова сподели добра практика от съвместния опит на здравни медиатори и лекари от МБАЛ в гр. Кубрат. Тя разказа подробно за работата с деца от уязвими групи на възраст между 10 и 19 години по темата за сексуалното и репродуктивното здраве, с лекари от различни лечебни заведения и регионални здравни инспекции.
По време на срещата с почетни плакети за доброто партньорство бяха отличени Комисията по здравеопазване към 43-то НС, Министерството на труда и социалната политика, НЗОК, Националния съвет за сътрудничество по етнически и религиозни въпроси, GSK. Персонални грамоти за принос към инициативата получиха д-р Ангел Кунчев, д-р Нигяр Джафер, проф. Пенка Переновска, проф. Майда Тихолова, проф. Димитър Попов, д-р Валери Цеков, проф. Радка Аргирова.