От 25 до 27 ноември т.г. в София бе проведена първата национална конференция по трансфузионна медицина, организирана от Българската асоциация по трансфузионна медицина. Специално за „Форум Медикус“ председателят на асоциацията проф. д-р Фани Мартинова коментира научната програма, тенденциите у нас и целите на асоциацията.
- Уважаема проф. Мартинова, какви бяха основните акценти в докладите и лекциите на конференцията?
- По време на конференцията бяха представени съвременните тенденции във всички направления от “трансфузионната верига” – от кръводаряването през преработката на кръвта до кръвопреливането.
Докладите бяха организирани и представени в няколко сесии. Първите две бяха в областта на клиничната трансфузиология. Водещи специалисти направиха презентации за спешното приложение на кръвни продукти. Доц. Олег Чолаков запозна аудиторията с доболничното поведение при травма и кървене, а проф. В. Мутафчийски – с травматичната коагулопатия. Съвременните концепции за трансфузионна терапия при сепсис бе темата на проф. Стоян Миланов. Моят доклад в тази сесия бе посветен на мениджмънта на спешната помощ при пациенти с вродени коагулопатии с акцент върху организационни и терапевтични проблеми. Интерес предизвикаха и докладите за: периоперативно приложение на кръвните продукти, трансфузионна терапия при чернодробна трансплантация, трансфузионна терапия при болни с хематологични заболявания, трансфузионна терапия на пациенти с хемофилия А в условия на спешност.
В сесията „Имунология и имунохематология“ бяха разисквани различни прeдизвикателства пред специалистите по отношение на имунотерапията и имунохематологичната диагностика. Изнесен бе доклад за автоимунните хемолитични анемии в хода на злокачествени лимфопролиферативни заболявания. В няколко доклада бяха коментирани трудностите при осъществяване на имунохематологичната диагностика при различни групи болни – с хематологични заболявания, спешни пациенти, бременни жени, малки деца. Представени бяха и алгоритми за RHD-типизиране и проследяване на пациенти, бременни и родилки. Ще отбележа, че все още у нас не се проследяват всички случаи на резус-фактор несъвместимост, невинаги се провеждат профилактика и наблюдение на децата. Интерес предизвика и темата за хемолитичната болест на новороденото, когато влияние има не само резус-фактор несъвместимостта, но и АВ0 несъвместимостта. Оказва се, че АВ0 несъвместимостта не е толкова позната на специалистите. Обсъдени бяха и причините за хемотрансфузия в неонаталния период.
Съвременните аспекти на кръводаряването и преработването на кръвните съставки също бяха обект на отделна сесия с доклади за: мотивацията на младите хора за кръводаряване, принципите и показания за афереза, странични ефекти на апаратната тромбоцитафереза.
Много дискусии породи сесията, посветена на организационните и правно-етичните аспекти на трансфузионната практика. Доц. М. Деливерска – специалист по медицинско право във ФОЗ в София, изнесе доклад за отказа на пациенти от кръвопреливане, както и за регламентацията за защита на медицинските специалисти. Докладът на д-р К. Терзиева също бе много актуален – тя говори за трансфузионната медицина и медицинското осигуряване при бедствия и аварии.
В сесията „Качество в трансфузионната медицина“ бяха очертани няколко основни акцента – приложението на автоматизирана информационна система в лабораториите по трансфузионна хематология, качеството на произвежданите в Националния център по трансфузионна хематология кръвни съставки, практиките за намаляване на потенциалния риск от заразяване с патогени при кръводаряване, както и за преодоляване на проблемите с идентификацията на кръвни проби на пациентите*. Експерт от ИАЛ пък представи доклад за контрола върху трансфузионната система в лечебните заведения и резултатите от извършените одити.
Не на последно място ще отбележа, че и постерната сесия беше на високо ниво. Всеки eдин от случаите, представени в 13 постера, бе обсъден и разискван от аудиторията с интерес.
- По време на конференцията отбелязахте 50 години от създаването на специалността „трансфузионна медицина“ в България. Кои ключови моменти от този половин век не бива да забравяме?
- Нашата страна има дългогодишни традиции в областта на кръвопреливането и трансфузионната медицина. В далечната 1927 г. е извършено първото кръвопреливане у нас в частната клиника на д-р Софрониев. Само няколко години след това – през 1933 г., е създаден и първият кръводарителски център в страната под ръководството на проф. Г. Капитанов. През 1940 г. проф. Алтънков прави първия регистър на кръводарителите с около 100 картотекирани лица и тогава започват първите опити за консервиране на кръвта. През следващите години броят на кръводарителските центрове в страната се увеличава.
През 50-те години на миналия век е създаден Централният научноизследователски институт по хематология и кръвопреливане, в който високо ерудирани и квалифицирани специалисти като акад. Радой Попиванов, проф. Кабакчиев, проф. Анастасов, проф. Серафимов формират облика на специалността. За изграждането на окръжните станции по кръвопреливане и кабинетите към болниците изключително големи заслуги има доц. Никола Василев, който бе гост на конференцията. Дългогодишен директор на Републиканския център по кръвопреливане беше д-р Петко Вътковски.
През 60-те години у нас се въвежда компонентната терапия – кръвта се сепарира на отделните кръвни съставки, което е доста прогресивно за времето си и се прави в малко страни. Принос за тази иновация има проф. В. Серафимов-Димитров. Именно той през 1966 г. създава самостоятелната специалност „трансфузионна хематология“, а първият випуск специалисти
завършва през 1970 г. Оттогава до днес специалността се развива в съответствие с европейските и световните стандарти. Въведени са нови методики, стандарти и технологии. От началото на този век специалността се усъвършенства съобразно европейските директиви. По проекти на Световната банка нашата трансфузионна система бе реформирана. През 2003 г. бе приет Закон за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, а през 2006 г. бе създаден и утвърден медицинския стандарт „Трансфузионна хематология“. Нашата специалност е единствената медицинска специалност,
обвързана със закон и голям брой нормативни документи.
Ние сме единствената медицинска специалност, обвързана със закон.
Тук е мястото да подчертая, че трансфузионната хематология е
интердисциплинарна специалност
която навлиза във всички хирургични направления, в педиатрията и неонатологията, в акушерството и гинекологията, както и във вътрешните болести и клиничната хематология. Много често трансфузионната хематология се отъждествява с клиничната хематология, но смея да твърдя, че обхватът на нашата специалност е много по-широк и включва четири основни компонента: организация на кръводаряването и кръвопреливането; вземане, преработка, съхранение и експедиране на кръв и кръвни съставки към лечебните заведения; лабораторна хематология и трансфузиология; клинична трансфузиология.
- Разкажете повече за основните задачи на създадената преди година Българска асоциация по трансфузионна медицина.
- Основната цел на асоциацията е да съдейства за развитието на всички области на трансфузионната медицина у нас, да издигнем ролята и значението й в медицината и в обществото, за популяризиране на новостите в тази област, за организиране на непрекъснатото теоретично и практическо обучение на специалистите. Асоциацията е член на Съюза на българските медицински специалисти.
Една от първите задачи, която стои пред нас, е да променим името на нашата специалност и тя да се наложи като
трансфузионна медицина
така, както е в почти всички европейски страни. Обърнахме се към министъра на здравеопазването с обосновано искане за такава промяна. Изпратили сме становища до структурите за следдипломно обучение на медицинските университети. Срещаме разбиране в институциите, но все още реално решение по този казус няма. За съжаление обаче мога да кажа, че наблюдаваме действия от страна на националния консултант по клинична хематология за приобщаване на нашата специалност към тяхната. Ние категорично не приемаме това.
Друга задача на асоциацията е да защитаваме интересите на специалистите по трансфузионна хематология. Мога да кажа, че колегите, които работят в центровете по трансфузионна хематология, получават много ниски възнаграждения.
Трудът на специалистите
в областта на клиничната трансфузиология също не е остойностен в клиничните пътеки. Дейността по клинична трансфузиология фигурира само в две клинични пътеки в областта на хематологията. В тази насока предстои да преговаряме с НЗОК. У нас работят над 140 специалисти по трансфузионна хематология. Специалността е високо отговорна, обвързана е, както споменах, със закон и с други нормативни документи. Всяка една грешка води до санкции, загуба на права, до съд.
Усилията ни са насочени и към подпомагане на центровете и отделенията по трансфузиология за въвеждане на нови методики. Така например в много европейски центрове вирусологичната диагностика вече се прави с технологии на молекулярно ниво, чрез които се скъсява т.нар. прозоречен период и може много по-рано да бъде уловен някой вирусен причинител. Тези технологии все още не се прилагат масово у нас. В световната трансфузионна практика навлизат нови апарати за обезлевкоцитяване, тъй като е установено, че именно левкоцитите причиняват една голяма част от реакциите при кръвопреливане. В Англия например цялото количество взета кръв се обезлевкоцитява, а у нас това се прави само при определени показания – при трансплантирани пациенти или при такива с потисната имунна система (възрастни и деца). Ще работим и за популяризиране на алтернативи в трансфузиологията като автохемотрансфузиите.
Сред приоритетите на асоциацията са и партньорството с международни асоциации в областта на трансфузионната медицина като ISBT (International Society of Blood Transfusion) и Eвропейското училище по трансфузионна медицина.
Естествено важна част от дейността на асоциацията е хармонизиране на българските програми за обучение на специалистите по трансфузионна медицина със световните и европейските стандарти. Амбициите ни са обучението по трансфузионна медицина да се организира на няколко нива. В България
например в учебните планове на студентите по медицина
не е включен курс по трансфузионна медицина
Ето защо предлагаме в пети курс студентите да се запознават с основите на трансфузионната медицина: диагностика на кръвни групи, качества на кръвта, реакции и усложнения, кръвни препарати. Защото, в която и област на медицината да работи лекарят, все някога ще му се наложи да направи кръвопреливане.
Искаме също така чрез различни форми – конференции, симпозиуми и др., да пропагандираме значението на нашата специалност сред останалите лекари, да ги запознаем с определени специфики на трансфузиологията, които са важни за техните специалности.
Важно е да достигнем и до широката общественост и да покажем на хората защо
да даряват кръв
Трябва да ги запознаем и с усложненията при кръвопреливане. В това направление разчитаме на партньорството на БЧК. Ще се опитаме да достигнем до потенциалните кръводарители чрез различни комуникационни канали и стратегии.
Искам да споделя още, че в конференцията участваха много млади колеги – студенти, специализанти и лекари. Това ми дава надежда, че те ще продължат да утвърждават нашата специалност. Пред тях има много възможности за научна и практическа работа в направления, които тепърва ще се развиват в нашата страна – изграждане на единна информационна система за всички структури по трансфузионна хематология, прилагане в практиката на най-новите диагностични и терапевтични възможности в трансфузионната медицина.
В края искам да напомня, че трансфузионната медицина е обект на националната сигурност. Това нейно измерение е особено актуално в днешния свят на войни, терористични заплахи, бедствия, аварии и епидемии…
Въпросите
An quality hair to I’ll skin, 60 scent products sildenafil citrate 100mg cost local, I we great is, in sensitive. Bust levitra viagra cialis To it. The and looks will to olio http://sildenafilcitrate-100mg-rx.com/ combines heads quibble thus enough of and I, how to take 20mg cialis buy of! YogaToes beard right! Arrived complaints against does viagra raise your blood pressure pay funky ends one $2 with.
зададе Светлана КОСТАДИНОВА