Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването Гергана Павлова на семинара за журналисти. Понижаването на цените ще стане възможно чрез промени в Наредба №10, по която НЗОК заплаща за медикаментите. Предвижда се здравноосигурителната институция да получи възможност да договаря отстъпки с производителите на лекарства. Промените трябва да бъдат приети до края на май т.г. и да влязат в сила веднага. По думите на зам.-министъра подобен подход на договаряне се прилага отдавна в западноевропейските страни, като три са най-честите форми:
l споделяне на риска – обществените фондове заплащат медикаментите само за пациентите, при които се наблюдава подобрение в състоянието им; l фондовете финансират лечението на определен брой болни, за които разполагат със средства, а разходите за останалата част се поемат от фармацевтичните компании;
l финансирането се споделя между здравноосигурителната институция и фирмата производител в съотношение 50 на 50.
От думите на г-жа Павлова не стана ясно кой вариант ще бъде прилаган в България, но от МЗ уточниха, че третият подход е най-популярен.
-У нас подобни механизми биха могли да бъдат използвани при финансирането на много скъпи и иновативни терапии за лечение на онкологични заболявания, редки болести, хепатити, множествена склероза, диабет и др., коментира г-жа Павлова.
Една от стратегическите задачи в концепцията на МЗ е скъсяването на срока за достъп на пациентите до медикаментите, за които държавата заплаща. Това се предвижда с промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Данните показват, че в момента регистрирането на цена на медикаментите и включването им в позитивния списък отнема около 135 дни. Целта е този срок да бъде съкратен до 60 дни.
- Това ще бъде постигнато чрез обединение на Комисията по цени и Комисията по позитивния списък, обясни зам.-министърът. Тя допълни, че с промените в закона се въвеждат и нови изисквания за преустановяване на разпространението на едно лекарство в страната. Това означава, че всеки производител, който реши да преустанови продажбите на медикамент от Позитивния списък, е необходимо да уведоми писмено МЗ поне 2 години по-рано. В същото време ще трябва да осигури достатъчно количество за задоволяване на нуждите на страната през този период.
В проекта се предвижда и въвеждане на санкции за специалистите, които не се съобразяват с фармакотерапевтичните ръководства. Размерът на глобите ще бъде от 1000 до 3000 лв.
ФМ