Вие сте в: Начало // Всички публикации, За реформата // Професионално сдружение на химиотерапевти

Професионално сдружение на химиотерапевти

На 30 август т.г. с официална церемония в София бе учредена Българска асоциация по медицинска онкология (БАМО). Асоциацията обединява лекари химиотерапевти от цялата страна, за пръв председател бе избрана доц. д-р Константа Тимчева.

В управителния съвет на асоциацията са проф. д-р Драган Бобев, д-р Борислав Димитров, директор на СБАЛОЗ в София–град, доц. д-р Юлиан Райнов, началник на Клиника по хематология и онкология към ВМА, д-р Петър Петров, началник на Отделение по химиотерапия в КОЦ в Пловдив, д-р Kатерина Генова – началник на Отделение по химиотерапия в КОЦ в Русе, д-р Катя Янчева – началник на Отделение по химиотерапия в КОЦ в Бургас, и други специалисти от цялата страна.

Основната дейност  на БАМО ще бъде насочена към повишаване на теоретичната подготовка на специалистите по медицинска онкология, създаване на условия за прилагане на научните постижения на съвременната медицинска онкология в България, разработване на научни, здравни, социологически и други проекти в колаборация с други научни дружества и организации, както и със здравните институции. Членовете на асоциацията ще се стремят да спомогнат за подобряване на превенцията и ранната диагностика – основен фактор за намаляване на смъртността от онкологични заболявания.

На учредяването членовете на БАМО обсъдиха и основните си искания, които ще бъдат представени пред здравните институции. Те ще настояват за промяна в остойностяването на настоящите клинични процедури и коригиране цената на клиничната пътека. Стойността й е 475 лв., но според доц. Тимчева трябва да бъде поне 603 лв. (както през предишната година). Новата, по-ниска цена на пътеката за тази година е утвърдена без съгласието на специалистите.

- Ще предложим въвеждане и на още една клинична пътека – за лечение на усложнения от химиотерапия и на тежко болни. Едно лечение на усложнения от химиотерапия означава скъп антибиотичен курс, означава повече леглодни, отколкото един нормален курс на химиотерапия, да не говорим за отговорностите, които поема лекарят, каза доц. Тимчева.

Председателят на БАМО се спря на списъците с чакащи за химиотерапия, като изтъкна, че основният проблем е легловата база, който „може да бъде решен с откриването на нови отделения или със създаването на условия в болниците за работа на химиотерапевтичните отделения“.

На събитието бе представен и първият български учебник по медицинска онкология, създаден от екип опитни лекари – онколози и химиотерапевти. Поради липсата на подобно ръководство на български език досега целта е да се запълни една съществуваща празнота, да се отговори на нуждите на специализиращите лекари. Информацията в учебника е насочена предимно към лекари химиотерапевти, специализиращи онколози, студенти по медицина, както и към лекари от всички специалности, които имат желание да обогатят познанията си по медицинска онкология.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.