Сърдечно-съдовите заболявания, включително инфаркт и инсулт, както е известно, са водеща причина за смъртност в света. Всяка година над 19,8 млн. души губят живота си от тези заболявания, като броят им се очаква да достигне 22,2 млн. до 2030 г. В Европа сърдечно-съдовите болести засягат повече от 60 млн. души, като очаквано те са по-разпространени в източната част на континента. В България положението също е тревожно – средно над 60% от всички причини за смърт се падат на сърдечно-съдовите болести.
По повод на Световния ден на липопротеин (а), представители на фармацевтичната компания Novartis организираха среща между водещи български кардиолози и здравни журналисти, за да коментират един от най-малко познатите, но изключително значим рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания.
Проф. Арман Постаджиян, началник на отделение по кардиология в УМБАЛ “Света Анна” и председател на Българската лига по хипертония, подчерта, че Lp(a) е независим рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, който остава недооценен в клиничната практика. Високите му нива увеличават риска от инфаркт и инсулт, независимо от другите рискови фактори.
- За да знаем как да действаме и по отношение на Lp(a), а и на останалите рискови фактори, ние трябва да знаем какво е изходното ниво на Lp(a), отбеляза още проф. Постаджиян.
- Lp(a) е генетично предопределен и не се влияе съществено от начина на живот. Той е пряко свързан с образуването на атеросклеротични плаки и повишен риск от сърдечно-съдови инциденти. Един на всеки пет души по света е генетично предопределен с Lp(a), който е “чер-
вената лампа”, която светва, за да ни каже да бъдем много по-внимателни, каза проф. Иван Груев, завеждащ звено по
функционална диагностика към Клиниката по кардиология в НМТБ “Цар Борис III”.
Проф. Елина Трендафилова, началник на Отделение за интензивно лечение в Националната кардиологична болница, обърна внимание на необходимостта от рутинно изследване на Lp(a):
- Тестът е прост и достъпен, но все още не се прилага масово. Кръвният тест може да по-
могне за идентифициране на хората с висок риск и да им помогне навреме да започнат терапия. Препоръките са нивото на Lp(a) да се изследва поне веднъж в живота. Резултатите от изследването дават ценна ин-
формация на лекарите за риска и са база за съвети за промяна в начина на живот, а в опре-
делени случаи – и за прецизиране на терапията.
- В момента се разработват терапии, насочени към Lp(a), които могат да намалят сърдечно-съдовия риск при милиони хора по света, съобщи проф. Николай Рунев, началник на кардиологично отделение в УМБАЛ “Александровска”:
- Насоките за управление на дислипидемия все повече препоръчват Lp(a) тестване за стратификация на риска, особено при пациенти със среден и висок риск от сърдечно-съдови заболявания, подчерта кардиологът.
Експертите призоваха за по-голяма информираност и скрининг на Lp(a) като част от рутинните кардиологични изследвания. Един обикновен кръвен тест, направен веднъж в живота, може да помогне за ранното идентифициране на високия риск и да насочи пациентите към превантивни мерки.
Вие сте в: Начало // Всички публикации // Липопротеин (а) – малка частица с големи последици за здравето
Липопротеин (а) – малка частица с големи последици за здравето