Ранната диагностика и достъпът до съвременно лечение на пациенти с хипертрофичната кардиомиопатия под наслов „Пулсът на живота“ е инициатива на фондация „От сърце“* и Bristol Myers Squibb. Целта е българите, попадащи в рисковите групи, да бъдат насърчени да потърсят своевременна консултация с кардиолог, а вече диагностицираните пациенти да бъдат информирани за съвременните терапевтични подходи при лечението на заболяването. Във фокуса на кампанията ще попаднат и институциите, от които зависи да се полагат максимално добри грижи за болните в България.
- Планираме в продължение на една година да запознаем българите с хипертрофична кардиомиопатия, с начините на диагностика, проследяване, лечение и за живота след поставяне на диагнозата. Планираме да организираме онлайн семинари за пациенти и медицински специалисти, да поискаме срещи с институциите, да създадем информационни материали. Хипертрофичната кардиомиопатия (ХКМ) е най-честото генетично предавано заболяване в областта на кардиологията, като засяга около 1 на 500 души в Европа, но за съжаление често се диагностицира късно. Причината е, че липсва проследяване на семействата с установено за-
боляване, а и тъй като заболяването се изявява с доста неспецифична симптоматика, пациентите и лекарите не могат да разпознаят симптомите навреме. Този вид заболявания са честа причина за развитие на сърдечна недостатъчност, внезапна сърдечна смърт и животозастрашаващи аритмии. Например 22% от хората с хипертрофична кардиомиопатия имат предсърдно мъждене, което е сред основните причини за инсулт, обяснява Мая Пламенова, изп. директор на фондацията.
Здравноосигурените лица над 18-годишна възраст, диагностицирани с „Обструктивна хипертрофична кардиомиопатия“, подлежат на диспансеризация до края на живота си. Диспансерните прегледи се провеждат два пъти годишно при кардиолог, като при всеки преглед специалистът трябва да прави ЕКГ, а ехокардио-
графия – веднъж годишно. Целта на кампанията „Пулсът на живота“ е не само да информира широката общественост за това заболяване, но и да изисква от институциите и по-конкретно от Националната здравноосигурителна каса да предостави на болните най-доброто и съвременно лечение. В много от случаите пациентите се подлагат на катетърна аблация или им поставят пейсмейкър, за да се овладеят последствията от хипертрофичната кардиомиопатия. Това, за което настояваме, е българските пациенти да имат достъп до терапии, които ще забавят прогресията на заболяването и няма да се стигне до по-тежки хирургични интервенции, поясняват още от фондацията.
Повече информация за заболяването и предстоящите инициативи на https://otsurce.com/ и на Фейсбук страницата „От сърце“.
Вие сте в: Начало // Всички публикации // Кампания за навременна диагностика на хипертрофична кардиомиопатия
Кампания за навременна диагностика на хипертрофична кардиомиопатия