Като символ на напредъка може да бъде определен патронният празник на Медицинския университет в София – 7 април. По традиция на 6 април т.г. честването започна пред Докторския паметник в столицата, където се събраха академичното ръководство на висшето учебно заведение, декани и преподаватели от четирите факултета, докторанти, специализанти. Шествието премина по софийските булеварди, като по пътя знамената, официалните тоги и многото участници предизвикаха уважение в погледите на гражданите.
Тържеството продължи в столичната зала „България”, която се оказа тясна за всички желаещи да споделят празничния ден. Да поднесат своите уважения към висшето учебно заведение дойдоха премиерът Бойко Борисов, министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, министърът на образованието Сергей Игнатов, министърът на околната среда и водите Нона Караджова, кметът на София Йорданка Фандъкова, главният архитект на София Петър Диков, председателят на БАН акад. Никола Съботинов, представители на Комисията по здравеопазване, на дипломатически мисии у нас, на университети от страната, на БЛС, директори на лечебни заведения и др.
В кратко академично слово ректорът проф. Ваньо Митев върна присъстващите назад в историята – разказа за годините на създаване, развитие и утвърждаване на университета, като не пропусна да припомни имената на редицата бележити учени, ръководили структурата през годините.
- Науката винаги е била и ще бъде приоритет на Медицинския университет в София и днес ние сме абсолютен лидер в областта на медико-биологичните науки, подчерта проф. Митев. Той изтъкна някои от най-значимите постижения, допринесли за развитието на медицината в световен мащаб, сред които откриването на шестия сърдечен тон и на нивалина.
Ректорът представи отчет за постигнатото от ръководството. Така например, въпреки намаления с близо 6 млн. лв. бюджет през 2010 г. университетът е увеличил собствените си приходи, като в началото на тази година те възлизат на близо 40 млн. лв.
- Тези средства са основно от спечелени научни и инфраструктурни проекти, обясни проф. Митев. Той допълни, че част от парите са били вложени за подобряване на инфраструктурата и за закупуване на апаратура за университетските болници.
Увеличен е приемът на чуждестранни студенти от 800 на 1600, което прави 22% от общия брой обучаващи се. Не са забравени и преподавателите – днес основната заплата на професор варира между 1400 и 1900 лева. За сравнение възнаграждението до преди 3 години е било в размер на 800 лв.
Проф.Митев представи и някои от стратегическите цели пред ръководството, основната от които е приемането на устройствен план на територията на Висшето учебно заведение. Ректорът припомни, че още преди две години общото събрание на Медицинския университет единодушно е одобрило основните принципи на този план – изграждане на двете недовършени болници, както и на административно-учебния комплекс и общежитието на университета.
За оказаната пълна подкрепа при създаването на устройствения план премиерът Б. Борисов получи почетен знак на лента за заслуги към МУ в София. Почетни знаци на постамент по същия повод бяха връчени на Й. Фандъкова и на архитект Петър Диков. С отличия за заслуги бяха наградени и ректорът на Университета по библиотекознание проф. Стоян Денчев и посланикът на Израел Ноа Гал Гентлер.
- Вашият университет е пример, че когато хората искат и могат нещо, то винаги има начин да се случи –тогава държавата и институциите работят и си помагат много, заяви министър-председателят. Той увери, че до 30 дни подробният устройствен план ще бъде одобрен.
- Реализирайте проекти по модела на публично-частното партньорство, създайте кампус и всички онези неща, които притежават големите университети по света, завърши г-н Борисов.
По време на тържеството бяха връчени и традиционните почетни награди на университета.
Призът „Панацея” в медико-биологичната област бе присъден на проф. Ирини Дойчинова, в медико-клиничната област – на доц. Георги Георгиев, в медико-социалната област – на доц. Вихрен Петков.
Наградата „Signum Laudis” на лента получиха проф. Йорданка Узунова и проф. Стефан Гладилов.
Отличието „Signum Laudis” на кожен плакет бе връчено на доц. Жасмина Тенчева и доц. Дарвин Иванов.
ФМ