На 11 декември т.г. бе учредено Сдружение на общинските болници в България. В организацията членуват представители на 23 общински болници от цялата страна. За председател на сдружението е избран д-р Иван Димитров – управител на болницата в Попово. Членове на УС на новоучреденото сдружение са д-р К. Маналова от Казанлък, д-р Д. Генев от Харманли, д-р П. Бамбов от Троян, д-р Ат. Атанасов – Нови пазар, д-р Н. Тотев – Чирпан, г-н Г. Гевезов от Свищов.
За „Форум Медикус” д-р Димитров коментира, че сдружението е създадено, за да защитава интересите на общинските болници. Позицията на членовете на организацията ще бъде представена по време на 51-вия събор на БЛС, стана ясно от думите на д-р Димитров. Той информира още, че и други лечебни заведения са декларирали готовност да се включат в сдружението.
Д-р Димитров съобщи, че участниците в учредителното събрание са изготвили декларация, от която става ясно, че представителите на сдружението обединяват усилията си за взаимно подпомагане, за защита на правата и интересите си, както и за подобряване на медицинското обслужване на пациентите и населението. Сред целите на сдружението са: повишаване на достъпността на обслужваното население до по-високо ниво на специализирани медицински дейности; запазване на медицинските кадри; представяне пред обществото на дейността, проблемите и постиженията на всяка общинска болница и на сдружението като цяло. В декларацията са формулирани и някои от средствата, които ще се използват за постигане на целите, а именно: изработване на система за стандартизиран анализ на медицинските потребности на обслужваното население и оценка задоволяването им от съществуващата система на здравеопазване; анализ и оценка на общинското болнично здравеопазване, определяне на факторите, които влияят върху състоянието му, изработване на програма за неговото развитие; взаимодействие с други държавни, пациентски и съсловни организации, които са ангажирани в областта на здравеопазването.
«В момента възниква критична ситуация, създадена вероятно от възможно несъгласуване в документи на Министерство на здравеопазването и НЗОК, заплашваща от началото на 2011 г. да сведе до икономическа невъзможност съществуването на голяма част от общинските болници» – около това становище се обединяват представителите на сдружението. Според тях рязко ще се влоши болничното обслужване на повече от милион български граждани, предимно селско население в тежко социално и здравно състояние.
Членовете на сдружението се обявиха против проекта на НЗОК за промени в клиничните пътеки, с които се въвеждат изисквания за наличие на второ ниво на компетентност за отделенията по хирургия, неврология, вътрешни болести и интензивно лечение като задължителни за сключване на договор за голяма част от дейностите, по които до този момент общинските болници са оказвали качествена медицинска помощ. От сдружението настояват за: преразглеждане на утвърдените медицински стандарти в частта за допустимите дейности, които се разрешават на първо ниво на компетентност; включване на представители на сдружението при договаряне на окончателните параметри и алгоритми по клиничните пътеки с цел премахване на противоречията им с медицинските стандарти и етичния кодекс; равнопоставеност на общинските и държавните болници по отношение на субсидирането от Министерството на здравеопазването на спешната помощ и интензивните грижи.
ФМ