Естествено е, след глбалното навлизане на социалните медии в съвременния живот, изследователите да се опитват да разберат как дигиталното взаимодействие влияе върху психичното здраве. Предишни изследвания са свързвали употребата на социални медии с тревожността и депресията, но малко проучвания са изследвали въздействието върху психичните разстройства, включващи психотични черти и изкривено самовъзприятие. Ново проучване показва, че социалните медии могат да заблуждават мисленето, като увеличават изкривеното възприемане на собствената личност, което допринася за нестабилно самочувствие и по-голяма самокритичност.
За да изследва връзката между използването на социалните медии и психичните разстройства, изследователите са направили систематичен преглед на всички налични проучвания по темата. Те анализират данни от 2623 академични статии, публикувани между 2004 и 2022 г. , с акцент върху 155 от тях. Прегледът се фокусира върху психиатрични разстройства, свързани със социалното познание – шизофрения, биполярно разстройство, хранителни разстройства, нарцистично личностно разстройство и др.
Прекомерната употреба на социални медии е особено често срещана сред хората с определени психични разстройства, като най-силните връзки са установени при нарцисизъм, телесна дисморфия /синдром на изкривеното огледало/ и хранителни разстройства. Тези хора често използват платформите, за да утвърждават самооценката си, като залагат на селфита, сравняват се с другите и търсят одобрение чрез обем „харесвания” и коментари. Например нарцистичните личности са склонни да публикуват съдържание, което ги представя в идеализирана светлина, докато хората с дисморфия на тялото използват социалните мрежи за самонаблюдение, което засилва изкривеното им възприятие за външния вид.
Наред с това, социалните медии могат да повлияят на хора с разстройства от психотичния спектър, като шизофрения и биполярно разстройство. При тях е възможно да се развият заблуди, свързани с ин-
тернет – например чрез убеждаване, че са наблюдавани или контролирани.
Социалните медии могат да допринесат и за развитието на еротомания – психично разстройство, при което човек е убеден, че някоя знаменитост или публична личност изпитва любов към него. Възможността за директен достъп до известни хора чрез коментари и съобщения може да създаде илюзия за близост и да доведе до обсесивно поведение.
Изследователите предлагат модел, наречен „Увеличаване на силата на заблудата от социалните медии“, който обя-
снява как онлайн средата мо-
же да изкриви оценката на човека за собствената му личност. Според този модел хората с нестабилно самочувствие често използват социалните мрежи, за да си създадат подеализиран образ. Тъй като виртуалното пространство не изисква реална отговорност и проверка на фактите, тези представи могат да бъдат далеч от действителността. С времето социалните медии помагат на потребителите да поддържат своите заблуди.
Също така анализът в проучването сочи, че хората с разстройства от аутистичния спектър, които обикновено изпитват затруднения в междуличностните взаимодействия, са поалко склонни да използват социалните мрежи в сравнение с останалите. Когато все пак го правят, те предпочитат платформи, където могат да консумират съдържание самостоятелно, без да участват активно в социални взаимодействия.
Вие сте в: Начало // Всички публикации // Отражение на социалните медии върху самопознанието
Отражение на социалните медии върху самопознанието