Събитието събра заедно специалисти оториноларинголози, минали и настоящи пациенти, представители на бизнеса, както и много хора, съпричастни към въпросите и научните постижения в битката срещу глухотата.
Естествен домакин на срещата беше екипът на Клиниката по ушно-носно-гърлени болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, където е направена първата кохлеарна имплантация в България на 16 юни 1999 г. от проф. Милан Профант и проф. Иван Ценев.
Първите двама пациенти, подложени на имплантацията, са Л.А., 9-годишно дете, и Д.Б., 3-годишно дете. След успешното поставяне на кохлеарните импланти и двамата пациенти възстановяват слуха си, което драстично променя живота им и им осигурява възможност за нормално развитие и комуникация.По традиция, характерна за медицинската наука и практика, отбелязването на годишнината бе съпроводено от дискусия около кръглата маса, с участието на водещи специалисти в България в областта на ушно-носно-гърлените болести. През 2000 г. в болницата е създаден и Първият център по кохлеарна имплантация в България към УНГ-клиниката, който е водещ за страната и до днес.
По време на кръглата маса проф. Диана Попова, ръководител на центъра, провокира участниците като постави на дискусия важни въпроси, свързани с процеса по поставянето на слухови импланти при децата и възрастните, с необходимостта от стриктен скрининг, който да отсява нечуващите деца още в родилното отделение.
- Глухотата е сериозен проблем, който може да окаже значително влияние върху развитието на децата. Статистиката сочи, че около 2-3 на 1000 новородени деца се раждат с частична или пълна глухота. Според изследванията децата с нелекувана загуба на слуха изпитват забавяне в развитието на речта и комуникационните умения, което води до затруднения в социалното и академичното развитие. Важни са ранната диагноза и интервенция – кохлеарните импланти могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценно развитие на детето, подчерта тя.
Проблемът не подминава и възрастните – двама от всеки трима души над 65 години имат сериозни слухови проблеми, а около 34 хил. души в България живеят с пълна глухота.
Приветствие към присъстващите поднесе Николай Киров – изпълнителен директор на CENTILLION Ltd. – представител на MED-EL в България. След това беше прожектирано кратко видео, посветено на кохлеарната имплантация през последните 25 години в България. Имаше специални изпълнения от малки пациенти с кохлеарни импланти, като някои от тях споделиха с присъстващите своите вдъхновяващи истории.
На събитието 11 малки пациенти получиха велосипеди, из-
работени от екипа на CENTILLION Ltd. по време на тиймбилдинг инициатива.
От фирмата наградиха с грамоти водещи болници и партньорски организации за техния принос в развитието на кохлеарната имплантация в България.
Вие сте в: Начало // Всички публикации // 25 години от първата кохлеарна имплантация у нас
25 години от първата кохлеарна имплантация у нас