По традиция Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи отбелязва Международния ден на сестринството с отличаване на изявени специалисти през годината. Участие в празника на 12 май т.г. взеха 450 професионалисти по здравни грижи от цялата страна, а сред официалните гости бяха зам.-председателят на Народното събрание д-р Нигяр Джафер, председателят на Комисията по здравеопазване д-р Даниела Дариткова, министърът на здравеопазването проф. Николай Петров.
- Нашият глас се извисява навсякъде – и в развитите страни, и там, където сестринството сега прохожда. На нас се разчита да дадем най-доброто от себе си за постигане на универсален достъп до здравни грижи, заяви в своето празнично слово председателят на БАПЗГ Милка Василева. И допълни:
- Обществото очаква от нас висок професионализъм при осигуряването на качествени здравни грижи. Но ако не се направят необходимите инвестиции в сестринството и не получим подкрепата на управляващите, ние сами не можем да се справим с предизвикателствата. Празнуваме днес с вдигната глава и със силен глас. Ние сме висококвалифицирани специалисти и сме горди от това. Ние винаги ще помагаме на нуждаещите се, защото ни е присъщ алтруизъм, а не егоизъм. Ние ще гарантираме безопасни и ефективни грижи. Но за да ни има, обществото и управляващите трябва да ни подкрепят, ценят и уважават! Инвестициите в сестринството са инвестиции в доброто здравно състояние на нацията.
В своето слово М. Василева изтъкна постигнатото от асоциацията през 2016 г.:
- Извоювахме законово регламентиране на продължаващото обучение, сертифицирането и квалификационната работа на асоциацията. Направихме малки стъпки и при предоговарянето на Колективния трудов договор, но за съжаление, без сериозен практически резултат. Предстои ни още много работа заедно, за да празнуваме по-големи успехи. Но трудностите не ни притесняват, а ни правят по-силни. Нашата мисия да изградим стабилна основа за бъдещите поколения професионалисти по здравни грижи е благородна и ние ще я изпълним с чест. Достойно заплащане, подобряване на условията на труд, инвестиции в продължаващото обучение и научноизследователската дейност – това са нашите искания, адресирани към представителите на законодателната и изпълнителната власт.
Поздравления към аудиторията отправи и проф. Станка Маркова – почетен председател на БАПЗГ. В своето изказване тя подчерта, че в днешните условия на увеличаване на продължителността на живот на населението медицинските грижи стават все по-важни, съответно и ролята на професионалистите по здравни грижи е все по-ключова и незаменима:
- Ние сме тези, които се грижат за здравето и затова ще отстояваме своите права докрай, с помощта на съсловните организации, на синдикатите, на законодателите и изпълнителната власт.
- През последните години БАПЗГ направи така, че съсловието да бъде не само символ на милосърдие и грижа към хората, но и символ на професионализъм и непрекъснато усъвършенстване. Предстои обаче важна задача, която трябва да изпълним всички ние: в кратък срок тези професии да получат достойно заплащане, заяви в словото си д-р Нигяр Джафер.
Д-р Даниела Дариткова пое ангажимента, в сътрудничество с останалите партньори в сектора, да се търсят добрите решения за българското здравеопазване, като професионалистите по здравни грижи заемат своето достойно място в системата.
- Към всички вас, професионалистите по здравни грижи в България, отправям своята искрена почит за неуморния труд и отдаденост на професията, въпреки нелеките условия и тежките отговорности на съвремието. Вие сте гръбнакът, силата, човешкото лице на здравеопазването – с тези думи към медицинските сестри се обърна проф. Николай Петров.
Професионалистите по здравни грижи бяха поздравени и от председателя на БЛС, представители на синдикатите, болнични директори, след което дойде ред да бъдат отличени изявените специалисти през изминалата година.
С първо място в категория „Ръководител по здравни грижи – 2016“ и с награда статуетка „Лесес Кепра“ бе отличена Кичка Трендафилова – старша медицинска сестра в Клиниката по термична травма и пластично-възстановителна хирургия на МБАЛ – Варна към ВМА.
С първо място в категория „Професионалист по здравни грижи“ и със статуетка „Лесес Кепра“ бе наградена Емилия Мирчева – медицинска сестра в детска ясла „Мечо Пух“ в Ловеч.
За уникален принос в университетското образование по здравни грижи със статуетка „Лесес Кепра“ бе отличен ректорът на Медицинския университет във Варна проф. Красимир Иванов.
С плакети бяха отличени: кметът на община Монтана Златко Живков – за цялостна подкрепа към дейността на РК на БАПЗГ в града, зам.-директорът на Александровска болница Мария Куманова – за креативен принос в здравните грижи, д-р Мария Букова – за дългогодишно партньорство.
Бяха раздадени специални награди и за принос в образованието по здравни грижи, за принос в развитието на ясленото дело, както и за принос в полза на деца, лишени от родителски грижи. За проявения професионализъм в овладяването на последствията от кризисната ситуация в Хитрино бяха наградени и няколко лечебни структури – МБАЛ в Шумен, МБАЛ – Варна към ВМА, УБ „Св. Марина“ във Варна, Регионалният център по трансфузионна хематология във Варна, центровете за спешна медицинска помощ във Варна, Разград и Шумен. Работещите там професионалисти по здравни грижи получиха плакети и грамоти.
Раздадени бяха още много награди за професионалисти по здравни грижи от цялата страна, които, въпреки трудностите, продължават всекидневно да доказват хуманността на своята професия и неуморно помагат на хората.
С тревога за бъдещето
В навечерието на празника на професионалистите по здравни грижи от съсловната организация за пореден път огласиха тревожни данни за ситуацията в страната. Средната възраст на медицинските сестри у нас е 53 години. През последните 10 години 9412 медицински сестри и 550 акушерки са потърсили по-добра професионална реализация в чужбина. През 2016 г. съсловната организация е издала 815 удостоверения за работа в чужбина, а само от началото на тази година поисканите удостоверения са 180. От 2007 г. досега около 15 хиляди медицински сестри са сменили професията си в България, а част от тях са се пенсионирали. Все по-често болнични директори с тревога съобщават за свободни работни места и активно търсят подходящ персонал.
Съотношението лекар:сестра у нас в момента е 1:0,9. Международните стандарти по здравни грижи определят в лечебните заведения съотношението сестра:пациент на 1:4, а в нашата страна сме твърде далеч от този стандарт. Ето защо от съсловната организация призовават за спешни мерки за задържане на професионалистите по здравни грижи в системата, както и за привличане на млади хора към благородната професия.
Какво спите, Вие от Асоциацията на сестрите. Само извършвате дейсност по събиране на членски внос. Изядохте ни малките заплати.
Ние сестрите, не се храним с въздух макар, че само това можем да имаме. Имаме деца. Славата, която ми отреждате си я ….запазете за себе си. Поощрете ни с дължимото заплащане. Стига сте се правили на доброжелатели. Стига.
Ние не сме гръбнак, а болния черен дроб на здравната система, който излиза от строя. Не смейте да се гордеете в тази ситуация. Това е срам.
Гласът който ни води само тихичко говори. Не извисява вик за помощ.