Феталната лазерна хирургия (вътрематочна хирургия на плода) е модерна иновативна методика, която от няколко месеца успешно се прилага и у нас. Това огласиха на специална пресконференция „виновниците“ за реализацията доц. Атанас Щерев и д-р Петя Чавеева от Медицинския комплекс „Д-р Щерев“. Така в рамките на европейския регион България се нарежда до Великобритания, Франция, Белгия и Испания – страните, въвели високоефективната миниинвазивна процедура.
Методиката е показана да превантира още в майчината утроба опасността от загуба на единия или на двата плода поради възникване на тежък трансфузионен синдром при многоплодна бременност.
Д-р П. Чавеева – двигателят на реализацията, е специализирала в различни области на феталната медицина към King`s College Hospital, Лондон, включително и ендоскопска хирургия – лазерна коагулация на кръвоносни анастомози при усложнена монохориална плацентация, както и миниинвазивна фетоскопия. На пресконференцията тя представи широки високоефективни възможности на практическото приложение на феталната лазерна хирургия при наличие на трансфузионен синдром. Проблемът с това усложнение е често срещан и се проявява при 1 от 5 бременности с еднояйчни близнаци. Характерен е с образуването на анастоми – едното бебе е донор, а другото реципиент на циркулиращата кръв. В резултат близнакът донор може да стане анемичен, недохранен и с недостиг на околоплодни води, а другият – прекалено да наедрее и да започне да образува съдови тромбози. Когато трансфузионният синдром се прояви в ранната бременност, често бебето донор загива. Освен това възможно е да се стигне до натравяне на близнака реципиент – летален край и за него. Единствено чрез лазерна емболизация на съдовете – откриване на анастомите и тяхното оперативно прекъсване, могат да се спасят двата или поне единият близнак. Досега такава процедура не е била извършвана у нас и бременните с трансфузионен синдром е трябвало да се насочват към чужбина. В специализираните клиники у нас възможностите са били ограничени – бременността да се наблюдава по-прецизно чрез мониториране на растежа на плодовете с надеждата синдромът да не доведе до фатален завършек.
Подходяща „територия“ за въздействие чрез фетална лазерна хирургия са монохориалните бременности (еднояйчни близнаци, споделящи една и съща плацента), усложнени с трансфузионен синдром. Лазерната терапия се прилага и в случаи на голяма разлика във феталния растеж на двата близнака, когато се налага оперативно разделяне на съдовете, хранещи фетусите в майчината утроба. На трето място методиката е ефикасна при триплодна бременност, когато два от трите развиващи се плода са еднояйчни близнаци. В тези случаи проблемът с трансфузионния синдром може да се реши още в най-ранен срок на бременността – 11-13-а гестационна седмица, като се извърши т.нар. ембриоредукция.
Специалното оборудване за провеждане на миниинвазивната методика се състои от диоден лазерен апарат и ембриоскоп за ендоскопски интервенции.
От Медицинския комплекс „Д-р Щерев“ често изпращат важни за бъдещите майки новини. Последната е особено полезна, защото представя възможностите на съвременната фетална медицина с адрес в България