Отворено писмо от професионалистите по здравни грижи
На 22.12.2011 г. беше подписан НРД’2012 от БЛС и НЗОК. УС на БАПЗГ е сериозно разтревожен от допуснатите недоразумения, регламентиращи дейността в извънболничната помощ. Съгласно българското здравно законодателство Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи не е страна при подписване на НРД. Но като представител на около 50 000 професионалисти по здравни грижи, без които системата на здравеопазване реално не може да функционира, ние сме дълбоко убедени, че е необходимо да бъдат чути и нашите предложения, отнасящи се до съсловието. За съжаление, въпреки обещанията на БЛС за сътрудничество, това не се случи.
Основен повод за писмото е чл.126 от НРД, съгласно който не е задължително ОПЛ да наема професионалисти по здравни грижи за осъществяване на своята дейност. Какво пише в НРД?
Чл. 126. (1) За нуждите на осъществяваната дейност лечебните заведения за ПИМП наемат медицински персонал, както следва:
1. при регистрирани над 2500 ЗЗОЛ при ОПЛ – лекар ;
2. при регистрирани над 3500 ЗЗОЛ при ОПЛ – лекар на пълен работен ден.
(2) В случай по ал.1, т.2 при регистрирани над 3500 ЗЗОЛ при ОПЛ – един лекар на пълен работен ден и допълнително за всеки 2000 регистрирани над този брой ЗЗОЛ – още един лекар на пълен работен ден.
(3) За нуждите на осъществяваната дейност лечебните заведения за ПИМП могат да наемат медицински специалист/и с образователно-квалификационна степен „специалист“ или „бакалавър“ с оглед осигуряване на основния пакет от медицински услуги, съобразно техните потребности, размера, вида и територията.
За нас е необяснимо записаното в НРД извънболничната дейност да се осъществява предимно от лекари, както сме убедени, че не е по силите и на най-добрия лекар сам да обслужва 2500 ЗЗОЛ. НРД’2012 обрича българските пациенти от извънболничната сфера на липса на здравни грижи, които приоритетно се отказват от професионалистите по здравни грижи. Не е сериозно да се разчита на добрите намерения на ОПЛ да наемат допълнителен персонал, ако това не е изрично задължително. Все още не е решен проблемът със сестринските практики за здравни грижи, които биха подпомогнали дейността на ОПЛ. И сега не е ясен статутът на професионалистите по здравни грижи, наети от ОПЛ – нерегламентирано унизително заплащане, неспазване на изискванията на КТ за труд и почивки, невъзможност за участие във формите на продължаващото обучение.
Призоваваме всички партньори, които са страна при подписването на НРД’2012, да преосмислят вече подписаното от БЛС и НЗОК и да приложат своите възможности за въздействие преди окончателното подписване на НРД’2012 – професионалистите по здравни грижи да бъдат отново включени в договора. Напрежението в системата нараства и ако не се вземат правилните мерки, ще бъдем принудени да потърсим съдействие от международните ни партньорски организации и СЗО, които прокламират ценностите на извънболничните здравни грижи и сестринството.
Очакваме ползотворен диалог!