Вие сте в: Начало // Всички публикации // Затлъстяването – рисков фактор, заболяване, усложнение

Затлъстяването – рисков фактор, заболяване, усложнение

Над 1 милиард души в света живеят със затлъстяване, като в България всеки четвърти е с това състояние от поне 12 години. Това стана ясно на дискусия по повод на Световния ден на затлъстяването – 4 март, организирана от асоциация „Заедно“, с подкрепата на Европейската коалиция за хората, живеещи със затлъстяване (ECPO) и Ново Нордиск Фарма. Събитието обедини здравни експерти, пациенти, живеещи със затлъстяване и медии в търсене на решения за трайна промяна на здравната, икономическата и социалната тежест на проблема.
Известно е, че затлъстяването е комплексно, рецидивиращо хронично заболяване, водещо до над 200 други сериозни здравословни проблеми като диабет, сърдечни болести, рак. Проучвания сочат, че до 2035 г. броят на хората с този проблем може да достигне до 1,9 млрд. души, а глобалният икономически ефект от наднормено тегло и затлъстяване – около 4,32 трилиона долара. Тези данни подчертават нуждата от цялостна промяна, която да не се ограничава само до индивидуалните усилия на всеки отделен човек, а да обхваща и трансформация на всички системи на обществения живот – здравеопазване, образование, регулация на храните, градска среда, социална система и много други. Затова през 2025 година мотото на Световния ден на затлъстяването е „Променяме системите за по-здраво бъдеще“.
- България е шеста в Европа по затлъстяване при възрастните и пета при децата. Около 40% от българите са с индекс на телесната маса (ИТМ) над здравословния, 25% са със затлъстяване I степен, 9% – II степен и 2% са с III степен. Данните са от национално представително социологическо проучване на агенция „Тренд“. Според изследването 49% от хората в България имат наднормено тегло повече от 5 години, а 12% – повече от 20 години, обясни доц. Явор Асьов, председател на асоциация „Заедно“, ендокринолог в УБ “Александровска”. Той ко-
ментира още, че затлъстяването е заболяване, причинено от сложно взаимодействие на ге-
нетични предпоставки и фактори на средата, както и някои други заболявания. До момента са идентифицирани мутации в над 200 гена, които водят до предразположение към наднормено тегло. Доказано е, че причините за това са комплексни и генетиката „носи” до 70% от риска за появата на проблем с килограмите.
- 8 от 10 души се опитват да отслабнат, като 42% от тях са правили повече от четири опита. За съжаление само 1 от 10 успява, а затлъстяването засяга редица органи и системи в човешкото тяло. Ето защо то изисква комплексен подход в лечението и подкрепа от различни специалисти, както и приоритизиране от страна
на държавата, допълни доц. Асьов.
Той изтъкна още, че отговорността нараства, защото усложненията от затлъстяването доказано скъсяват живота на засегнатите. Друг фактор е закъснялата диагноза. Но не е само това – докато 40 на сто от хората със затлъстяване все пак достигат до научно обоснована диагноза, то лечение получават само 1,3 на сто от болните. Според медицинските факти, основани на доказателства, както и според наличните терапевтични ръководства най-подходящ е стъпаловидният подход в лечението, защото става дума за дългосрочно решение.
Изключителен принос за разбирането на същността на заболяването имаха изказванията и препоръките на тесните специалисти. Проф. Веселка Дулева от НЦОЗА сподели тревожни данни за затлъстяването в детска възраст, подчерта на-
личието на разнобой по въпроса как точно да се определя антропометричният статус при децата. И обобщи необходимостта от дългосрочни политики, от информационни кампании с добавена стойност сред родителите, и от здравно образование в училищата. Проф. Дулева подчерта още колко е важен цензът на тези, които публично дават съвети по темата.
Влиянието на затлъстяването при необходимост от хирургични интервенции коментира д-р Владислав Андонов от УСБАЛ по ортопедия „Проф. Б. Бойчев”. Той  цитира данни, че 70% от оперираните за поставяне на нова става са със затлъстяване, че то пречи на точната образна диагностика, а 5 кг над нормалното тегло водят до 15% по-висок риск.
- Затлъстяването доказано стана част от кардио-реналния метаболитен синдром, което го превръща в социалнозначимо заболяване, подчерта проф. Борис Богов. – Проучванията сочат как усложненията от затлъстяването се превръщат в предпоставка за възникване на хронично бъбречно заболяване, а всеки 10 кг наднормено тегло увеличават многократно релативния риск от хронично бъбречно заболяване.
За връзката между затлъстяването и някои онкологични болести говори д-р Цветан Йорданов от УСБАЛ по онкология, който се спря на колоректалния карцином, на някои хормонални видове карцином на гърдата, на карциномите на ма-
точното тяло като пример на зависимост от наличието на затлъстяване. Онкологът специално почерта, че системното лечение на онкологични болести в постоперативния период също е чувствително затруднено от наличието на наднормено тегло.
Гастроентерологът д-р Христо Пенчев от УБ „Св. Ив. Рилски” в столицата говори за отражението на болестта върху храносмилателната система с акцент върху стеатозата на черния дроб и предпоставките за неконтролирано затлъстяване.
Наднорменото тегло и влиянието му върху съня анализира доц. Красимир Ранков от НСА. „Който спи по-малко, яде повече сладко”, каза той. И изтъкна как нарушенията в дишането при хора със затлъстяване водят до сънна апнея и други сериозни състояния.
Кардиологът д-р Светлин Цонев се спря на необходимостта лекарят да лекува чрез въздействие върху рисковите фактори и изведе извод, че само мултидисциплинарен екип може да осигури продължително и ефективно справяне с болестта затлъстяване.
Този извод потвърди и хирургът доц. Константин Гроздев, председател на Българското дружество по метаболитна/бариатрична хирургия, който обясни връзката между залъстяването като хронично заболяване и спецификата на метаболизма на всеки конкретен човек.
- Бариатричната хирургия лекува точно метаболизма и променя хода на болестта, изтъкна хирургът.
В дискусията стана ясна позицията на експертите, че затлъстяването също трябва да бъде включено в програмата за превенция на сърдечно-съдовите заболявания.
По време на събитието бе представена и наскоро създадената асоциация „Заедно“ – сдружение с нестопанска цел, чиято мисия е да повишава информираността и да подобрява здравната грижа, култура и качеството на живот на хората със затлъстяване и техните близки. Организацията ще работи и за развитието и подобряването на българското здравеопазване в сферата на за-тлъстяването, както и ще помага за защитата на правата на своите членове.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.