Произвежда се от бактерията Clostridium botulinum. Ако се използва в малки, добре контролирани дози, ботоксът е безопасен и е ефективен за подобряване вида на кожата и справяне със здравословни проблеми, тъй като временно парализира мускулната активност.
Ботулиновият токсин е най-токсичното биологично вещество, известно на човечеството. Ботулиновият невротоксин (BoNT) се среща в девет антигенно различни серотипа -A, B, С1, С2, D, E, F, G и Н. Действието им се изразява във възпрепятстване на невронната трансмисия чрез блокиране освобождаването на ацетилхолин – главният невротрансмитер при невромускулната връзка.
Бактериите Clostridium botulinum присъстват в много природни условия, включително почва, езера, гори и в чревния тракт на бозайници и риби. Естествено срещащите се бактерии и спори C. botulinum обикновено са безвредни. Когато спорите се трансформират и клетъчната популация се увеличи, бактериите започват да произвеждат ботулинов токсин. Учените са изчислили, че 1 грам от кристалната форма на токсина може да убие 1 милион души.
Сферата на приложение на ботулиновия токсин не е само естетична, а и медицинска. Той се използва широко за третиране на различни проблеми.
В медицината:
- Хронична мигрена. Тази терапия работи най-добре за хора, които изпитват главоболие поне 15 дни от всеки месец;
- Мускулна спастичност като цервикална дистония (тежки мускулни спазми на врата), мускулна скованост в ръцете или краката и други форми на състоянието;
- Прекомерно изпотяване (хиперхидроза);
- Свръхактивен пикочен мехур;
- Страбизъм – състояние, по-познато като “кривогледство”: очите не са симетрично разположени и насочени към един и същ обект, те не функционират синхронно, което може да доведе до различни нарушения в зрението и възприятията;
- Блефароспазъм – това е състояние, при което има неволево мигане и свиване на клепачите – спазми, което пречи във всекидневието и в професионална практика. Причината не е изяснена и се смята, че е на ниво централна нервна система;
- Дискова херния и мускулни спазми;
- При детска церебрална парализа и др.
Изборът на добър здравен специалист, който да извърши инжектирането на ботокс, е изключително важен. Грешното поставяне може да доведе до нежелани странични ефекти и дори да застраши здравето, ако дозата не е добре премерена или не са стерилни условията, в които процедурата се из-
вършва.
Козметична употреба
В козметичната индустрия ботоксът се използва най-често за справяне с признаците на стареене. Това става чрез намаляване появата на мимически бръчки и фини линии в различни области на лицето.
Процедурата по инжектиране на ботокс
Преди да се премине към процедурата, трябва да се направи консултация с дерматолог, пластичен хирург или невролог. По време на тази консултация здравният специалист обикновено оценява нуждите на пациента, запознава се с лекарствата, които той приема, и с неговата медицинска история. По този начин може да се прецени дали инжектирането на ботокс е безопасно. Обсъждат се очакваните резултати и потенциалните рискове, свързани с процедурата.
Преди преминаване към процедурата често се препоръчва избягване на лекарства, добавки, билки, които имат разреждащо кръвта действие. Въздържанието от алкохол и пушене поне 24 часа преди интервенцията също е важно. Причините за тези забрани са свързани с намаляване на риска от образуване на синини и от поява на усложнения.
Последваща грижа
След процедурата се дават инструкции за последваща грижа, които пациентът трябва стриктно да спазва.
Един от съветите е третираните зони да не се търкат или масажират поне 24 часа, тъй като подобно действие може да причини разпространение на токсина в нежелани мускули.
Важно е пациентът да остане изправен най-малко четири часа след инжектирането, за да може ботоксът да се настани в целевите мускули. Освен това изтощителните упражнения трябва да бъдат избягвани за 24 часа, за да се намали рискът от синини и разпространение на токсина.
В зависимост от плана за лечение може да се насрочат последващи прегледи, за да може лекарят да наблюдава пациента и да се увери, че няма незабавни нежелани реакции.
Резултатът от ботокса не е незабавен. Едва след няколко дни започват да се забелязват първите признаци на промяна. Крайният резултат обикновено е видим в рамките на една до две седмици. Ефектът на мускулна релаксация може да продължи от три до шест месеца в зависимост от третираната зона и индивидуалния отговор. След това се налага повторно поставяне, ако пациентът желае отново да постигне този резултат.
Противопоказания
Ботоксът е противопоказен при лица с определени състояния като например тези, които са алергични към някоя от съставките. Хората с нервно-мускулни заболявания като амиотрофична латерална склероза (АЛС) или миастения гравис могат да бъдат изложени на повишен риск от сериозни нежелани реакции. Също така ботокс не трябва да се прилага, ако има инфекция на планираното място на инжектиране.
Странични ефекти
В часовете и дните след поставяне на ботокс често има болка, зачервяване, синини или подуване на мястото на инжектиране, които обикновено отшумяват в рамките на няколко часа до няколко дни. Някои хора може да изпитат главоболие, особено при третиране на области като челото, и леки грипоподобни симптоми като умора, треска и мускулни болки малко след инжектирането. Възможни са също гадене и сухота в устата, макар и обикновено леки и временни.
При козметични приложения ботоксът може да причини увиснали клепачи или птоза, ако токсинът се разпространи в съседните мускули. Инжекциите около устата понякога могат да повлияят на мускулния баланс и да доведат до неравна усмивка. Поставянето на ботокс в челото може да накара едната вежда да се повдигне повече от другата.
Възможните нежелани ефекти при медицинска употреба се различават в зависимост от мястото на инжектиране и могат да бъдат:
- Мускулна слабост близо до мястото на инжектиране;
- Временни затруднения в преглъщането и говора;
- Замъглено или намалено зрение, двойно виждане;
- В редки случаи – респираторни проблеми.
Възможни са алергични реакции, като симптомите варират от обрив или сърбеж на мястото на инжектиране до тежки реакции като анафилаксия, което изисква незабавна медицинска помощ.
В изключително редки случаи могат да се появят симптоми, наподобяващи ботулизъм, като мускулна слабост, проблеми с преглъщането и затруднено дишане, ако ботоксът се разпространи извън мястото на инжектиране. Това налага незабавна медицинска помощ. Дългосрочните нежелани реакции могат да включват развитието на антитела срещу ботокс. Възможни са също атрофия или изтъняване на третираните мускули при многократни инжекции.