Минимум от две до четири минимални работни заплати или до 960 лв. на месец ще получават специализантите, приети по държавна поръчка. Това предвиждат промени в Наредба 34 на МЗ, които предстои да бъдат обнародвани. В момента младите лекари имат право на две до три минимални заплати. За колегите им, които плащат сами специализацията си, се предвижда средствата да се увеличат от 1.5 минимални заплати на две – на 480 лв. Медиците ще могат да получават и допълнителни средства от финансирането от РЗОК и от другите форми на плащане в лечебните заведения. С промените се регламентира и правото им да ползват минимум 20 дни платен годишен отпуск. Всички тези права ще залегнат и в договорите, които бъдещите специалисти подписват с лечебните заведения. Освен това разходите по обучението на специализантите, които не са по държавна поръчка, ще могат да се поемат от лечебните заведения или от други лица. По този начин ще се даде възможност на повече млади хора да учат, а на лечебните заведения – да задоволяват нуждите си от лекари.
С промените се усъвършенства и методът за определяне на местата за прием. Занапред те ще зависят в по-голяма степен не само от възможностите за обучение на лечебните заведения, а и от потребностите от специалисти в страната. За тази цел ежегодно регионалните здравни инспекции в сътрудничество с БЛС ще проучват нуждата от кадри в страната и ще подават информацията до МЗ.
В наредбата се въвежда и контрол над обучението на специализантите. За тази цел учебните бази ще трябва да изготвят вътрешна система за оценяване и поддържане на качеството, както и да се грижат за квалификацията на преподавателите.