Това решиха делегатите по време на 52-рия извънреден събор на съсловната организация, който се проведе между 15 и 17 април т.г. в Равда.
Както предварително бе оповестено, предложението на управителния съвет предвиждаше преобразуването на БЛС в лекарска камара, където национално представени организации на лекарите да бъдат включени като подструктури на БЛС. В мотивите към предложението бе посочено, че промяната ще позволи да бъдат създадени реално действащи Комисия по правилата за добра медицинска практика и Комисия за продължаващо медицинско обучение
- В момента лекарският съюз се намира на кръстопът – промените, които се предлагат от управляващите, са връщане към добре позната и неработеща схема, коментира д-р Цветан Райчинов. Той подчерта необходимостта съсловната организация сама да определя правилата за добра медицинска практика, както и да отговаря за обучението и поддържането на квалификацията на лекарите в страната.
По време на дебатите обаче делегатите не можаха да постигнат съгласие кои подструктури да бъдат включени като колективни членове в БЛС, а според някои изказвания част от предлаганите текстове противоречат на Закона за съсловната организация на лекарите.
Тези аргументи принудиха д-р Райчинов да оттегли предложенията за промяна в устава.
Участниците във форума взеха решение БЛС да изгради Дома на българския лекар. За целта бе създадена 9-членна комисия, която да избере най-подходящия вариант за финансиране на строежа. Сред дискутираните възможности бе търсенето на външен инвеститор или замяна на земята в центъра на столицата с вече изградена сграда.
Въпросът за т.нар. „лекарски грешки” бе друга от обсъжданите теми. Решено бе да бъдат създадени една централна и 6 областни експертни лекарски комисии, които да проверяват случаите в досъдебна фаза. Медицински анализатори в болниците пък ще обобщават всички трудни случаи с допуснати грешки, а данните ще бъдат изпращани до БЛС и оповестявани чрез национален регистър.
Присъстващите получиха възможност да изслушат и да зададат въпроси на министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов. Очаквано интересът бе насочен към въвеждане на диагностично свързаните групи и фиксираните бюджети за болниците.
В изказването си д-р Константинов подчерта необходимостта от промяна в модела на финансиране на лечебните заведения, като посочи, че това ще позволи пациентите да бъдат лекувани адекватно и ще намали броя на ненужните хоспитализации. За пореден път министърът подчерта, че фиксираните бюджети са разумно решение единствено в краткосрочен план. В заключение той поиска от делегатите подкрепа в осъществяването на реформите.
По време на събора за почетен председател на БЛС бе избран д-р Димитър Игнатов.
ФМ
защо не дойде представител на БЛС в общинската болница Котел и обследва зощо не са потърсили откраднатите от д-р Желев 500 000 лв и че болницата ни фалира заради този мръсен крадец