Вие сте в: Начало // Всички публикации, За медицински специалисти // Нека да овладеем заболяването. Сега!

Нека да овладеем заболяването. Сега!

На пресконференция по повод Световния ден на диабета – 14 ноември, специалисти от Българското дружество по ендокринология напомниха, че у нас около 500 хил. души страдат от заболяването. Поне 40% от тях не знаят, че имат диабет. Други 350 хил. души са с предиабет и са изложени на риск през следващите години да развият заболяването.

В периода 2009-2013 г. тема на световния ден е „Обучение и превенция на диабета”. А през тази година денят премина под мотото „Нека да овладеем диабета. Сега!”. Посланието е насочено към 5 категории хора, обясни доц. Цветалина Танкова – председател на дружеството. Тя уточни, че това са хората с повишен риск от диабет, пациентите, здравните специалисти, здравните власти и родителите.

Доц. Танкова информира, че на 13 май т.г. е приета Резолюция на ООН за провеждане на среща на високо равнище в организацията по проблемите на неинфекциозните заболявания, сред които и за диабета, през септември 2011 г. Според доц. Танкова тази среща ще даде възможност за поставяне на заболяванията на първо място в световния дневен ред. Участниците в пресконференцията бяха категорични, че борбата със световната епидемия от захарен диабет изисква обединените усилия на всички – пациенти, здравни власти, специалисти, фармацевтична индустрия, както и на цялата общественост.

Захарният диабет е водеща причина за смърт от миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, слепота, ампутации и бъбречна недостатъчност. Според статистиката всяка година у нас 4125 жени и 4000 мъже умират от диабет. Установено е, че по-голямата част от болните от диабет не контролират редовно нивото на кръвната си захар. Повече от 60% от хората с диабет тип 1 измерват кръвната захар по-малко от веднъж дневно, повече от 25% – по-малко от веднъж седмично.

Специалистите напомниха, че структурираният самоконтрол на кръвната захар води до намаляване на стойностите на гликирания хемоглобин при хора с диабет с 1,2%. А всяко снижение на HbA1c с 1% намалява смъртността от диабет с 21%, от инфаркт на миокарда – с 14%, от микроваскуларни усложнения – с 37%, от съдови заболявания – с 43%. От дружеството цитираха резултати от научен проект, според който редовният самоконтрол води до намаляване на усложненията от заболяването с 35%.

Лекари и представители на пациентски организации за пореден път сигнализираха, че един от най-сериозните проблеми при овладяването на диабета е недостатъчният брой на отпусканите тест-ленти за измерване на кръвната захар. Ендокринолозите информираха още, че достъпът до съвременно лечение се осигурява чрез много сложни процедури. Сред проблемите в лечението на диабета са и ограниченият достъп до консултации със специалист, както и недостатъчният брой на изследванията, поемани от НЗОК. От научното дружество коментираха още, че у нас все още не е приета национална програма срещу диабет и не функционира национален диабетен регистър.

Доц. Малина Петкова акцентира върху факта, че обучението на диабетиците у нас не се финансира и ползите от него не са достатъчно оценени от държавата и от здравноосигурителната каса. Детският ендокринолог доц. Калинка Коприварова допълни, че при малките пациенти трябва да бъде обучено и цялото им семейство, което изисква много време и ресурси. Оказва се обаче, че държавата не е осигурила дори образователни печатни материали за диабета. Брошурите и листовките, които ендокринолозите предоставят на семействата, сега са издадени по инициатива на фармацевтичните компании. Според доц. Коприварова не е на нужното ниво и социалната политика спрямо болните деца. Тя припомни, че в страната само в една детска градина е разкрита група за деца с диабет.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.