Местната комисия на Националната система по здравеопазване (NHS) прие нови правила: пациентите, със затлъстяване, а също и пушачите, нуждаещи се от планова операция, трябва да положат усилия, преди да стигнат до операционната маса.
Дебелите в графство
Йоркшир трябва да намалят теглото си поне с 10 %, а пушачите трябва да изчакат половин година, преди лекарите да
се заемат с тях. Естествено, това не означава, че пушачът, попаднал в болница с инфаркт, ще трябва да чака шест месеца, защото просто няма да дочака реда си. За всякакви медицински процедури и операции обаче, които не са свързани с опасност за живота, пълничките и пушещите ще бъдат в отделна „листа на чакащите“.
Новите правила ще влязат в сила през януари 2017. Президентът на Кралската колегия на хирурзите Клер Маркс определи тези мерки като неприемливи, тъй като „към всички пациенти трябва да съществува еднакво отношение“. Британските лекари „пристъпват на пръсти“ към затлъстелите си пациенти като основното правило е да не ги обидят, че са „твърде дебели“. В същото време делът на хората със затлъстяване във Великобритания приближава 25 %, а в някои райони – например в северната част на Шотландия – достига 40 %. За сравнение, в един от най-скъпите и престижни райони на Лондон – Ричмънд, този процент е под 14. Естествено, може да се говори за затлъстяването като за социално явление, от което страдат предимно най-слабо обезпечените хора в по-бедните райони. Но не може да се избяга от главното – затлъстяването е резултат от начина на живот и свободата на избор. Тази несложна констатация с откровеност изразява участъковият лекар Макс Пембъртън:
– От лекарите трябва да се изисква да казват истината без заобикалки: ако сте дебели, яжте по-малко, спортувайте повече, а най-добре – и едното, и другото. Ако продължавате да поглъщате всякакви вкусотии, то ще умрете преждевременно. Затлъстяването не е болест, а начин на мислене. Ако го промените, ще се избавите от наднорменото тегло.
Всекидневно във Великобритания около 300 пациенти попадат в болница вследствие на проблеми, свързани с редовно преяждане. Не са за подценяване и логистичните трудности: пациентите с наднормено тегло се нуждаят от различни носилки, операционни маси и дори спринцовки. През изминалата година британски вестници съобщиха, че в централна Англия, която включва градове като Бирмингам, Нотингам и Лестър, срочно се нуждаят от нови линейки. Спешната помощ в този район често трябва да превозва пациенти, които тежат над 180 кг, и за това е решено всички коли да бъдат заменени с „подсилен вариант“, в който да има носилки, способни да издържат пациент с тегло до 350 кг. Хората с наднормено тегло в споменатия район са между 28 и 32 %.
Британската здравна служба публикува дълъг списък със заболявания, свързани със затлъстяването. Дори беглото запознанство с този списък убеждава, че няма система или орган в нашия организъм, които да печелят от наднорменото тегло. Защо тогова, въпреки тези плашещи перспективи, продължаваме стремително да дебелеем? Лекари, диетолози, психолози имат своя дълъг списък от причини, но същността често се свежда до едно – трябва да се яде по-малко. Какво ни прави дебели?
- Генетичната предразположеност, въпреки че не всички лекари признават съществуването на „дебелите“ гени. Много лекари смятат, че пълните родители имат деца с наднормено тегло главно заради това, че в детството усвояват вредни хранителни навици. Ако в по-зряла възраст децата променят начина си на живот, ще отслабнат независимо от гените.
- Поглъщането на по-голямо количество калории, отколкото изразходваме. Генетично сме програмирани да трупаме калории във вид на мазнини за „черни дни“ и щом тези дни никога не настъпват, талията стремително започва да изчезва.
- Заседналият начин на живот – не само бягането и физическите упражнения, но и обичайното ходене „изгарят“ калории и превръщат поглъщането на петия за деня бонбон в не толкова голяма трагедия.
- Недостатъчният сън – връзката между недоспиването и затлъстяването е известна, макар и не напълно обяснена. Смята се, че мозъкът по този хитър начин компенсира липсата на сън.
- Бедността – да, именно бедността, но такава, каквато съществува в развитите страни, а не в Третия свят. Пресните плодове и зеленчуци и изобщо „здравословните“ продукти са по-скъпи.
- Повсеместното наличие на евтина и калорийна храна /отново става дума за развитите страни/. Къде по-евтино и по-лесно е да пъхнем в микровълновата печка пакет пържени картофки или мазен сандвич, отколкото да се суетим с приготвянето на салати и диетични супи.
- Хормоналният дисбаланс.
- Индивидуалната микрофлора в храносмилателния тракт – някои имат късмет със „своите“ бактерии, които се справят много по-успешно с преработката на постъпващата храна. Слабият като кука човек, който поглъща неимоверни количества, е обект на огромна завист.
- Антидепресантите – лекарите неведнъж са констатирали, че слабите нещастни девойки след приема на съответните таблетки се превръщат във весели пухкави женички.
- Смяната на обстановката и начина на живот – известно е, че студентите в първата година на обучението и мъжете в първата година на семейния живот качват няколко килограма. Съветът – да се откажем да следваме или да не се женим, обаче е неуместен.
Всеки от тези фактори е достатъчен, за да изгубим контрола върху собственото си тегло, но рецептата в повечето случаи е една – яжте по-малко, движете се повече.
Да се върнем към експеримента в графство Йоркшир, където смятат, че всички мерки са допустими, за да накарат хората да водят по-здравословен начин на живот. Против решението хората със затлъстяване и пушачите да чакат по-дълго за планови операции се изказват от Кралската колегия на хирурзите и от управителния съвет на NHS. Впоследствие NHS оттегли възраженията си, а хирурзите все още мислят по въпроса. Във всички случаи обаче, ако затлъстелите или пушачите се нуждаят от спешна операция, тя няма да им бъде отказана. За смяната на тазобедрена или колянна става, или за отстраняването на катаракта обаче те ще трябва да почакат.