Вие сте в: Начало // Всички публикации // От люлката до бастуна

От люлката до бастуна

Независимо от прогреса в някои сфери, в Европейския регион на СЗО – с дългогодишен авторитет и със силни здравеопазни системи – се отчитат стагнация и дори връщане назад според много индикатори за хроничнитите заболявания от детска до старческа възраст. Такъв е изводът от последния доклад за СЗО/
Европа, изработен въз основа на най-новите налични данни за 53 държави – членки на региона от Европа и Централна Азия.
Такъв доклад се публикува на всеки три години, той се основава на данни от самите страни членки, както и от обобщени резултати и очертава картината на здравното състояние в целия регион. Докладът осигурява на правителствата и политиците ясни маркери за пътя напред във време на тенденции, включващи както опасностите от дезинформация в сектора, така и данните за кадровата криза, бързото застаряване на населението, климатичните промени и тяхното непознато досега отражение върху здравето.

Пропаст в данните за детското здраве

Като цяло в Европейския регион се отчитат най-ниски нива на предотвратими детски заболявания, но разликата между „добрите” и „лошите” държави е огромна – от 1.5 смъртни случая на 1000 живородени, до 40.4 смъртни случая на 1000 живородени. Последните данни за смъртността сред деца до 5  години в 53-те държави сочат – 75 647 деца са починали преди петия си рожден ден през 2022 г. Петте водещи причини за това са: усложнения от преждевременно раждане; асфикция при раждане; вродени сърдечни аномалии; дихателни инфекции; неонатален сепсис и др. инфекции.

Други факти:

- един от 5 юноши в Европейския регион се бори с проблеми в психичното здраве;
- самоубийствата са водеща причина за смърт във възрастта 15-29 години;
- при момичетата се отчита по-ниско ниво на психичното здраве отколкото при момчетата;
- 15 процента от юношите споделят,че са били изложени на кибертормоз;
- един от 10 юноши на възраст 13-15 години признава, че употребява тютюневи продукти, включително чрез електронни устройства;
- едно от 3 деца в училищна възраст е със свръхтегло, а едно от 8 живее със затлъстяване.
Продажбата и рекламата на продукти с високо съдържание на сол, мазнини и захар имат негативно отражение върху хранителните навици на децата и юношите, което се отразява на здравето им. Но все още много държави позволяват подобни вредни практики да съществуват.
- В нашия онлайн взаимосвързан свят по ирония младите се чувстват все по-самотни, много от тях „се борят” със своето тегло, със своето самочувствие, което пък предпоставя недобро здраве в годините на зрелостта – казва д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО/Европа. – Ето защо до края на годината ще представим за приемане нова стратегия за детско и юношеско здраве.

Кампания срещу незаразните болести

се води от години, защото незаразните болести са едни от масовите причинители на смърт в Европейския регион /причина за до 90 процента от смъртните случаи/. Поне 10 страни членки имат планове за постигане на препоръката на СЗО за 25% намаление на смъртността от четирите ос-
новни заболявания. Но така или иначе един от шестима души в региона умира преди да навърши 70 години от сърдечно-съдово, онкологично, хронично респираторно заболяване или от диабет.
Кардиоваскуларните болести са една трета от причините за смърт от незаразни болести в региона, като рискът е почти пет пъти по-голям в Централна Европа и в Централна Азия, отколкото в Западна Европа. Ракът причинява още една трета от смъртните случаи – 32,8% от предотвратимата смъртност в Европейсия регион като цяло.

Други съображения за борбата с незаразните болести:

- В Европейския регион на СЗО се отчита най-висока употреба на алкохол – средно 8,8 л чист алкохол на възрастен за година. Най-висок е приемът в страните от ЕС, а най-нисък – в Централна Азия.
- Тютюнопушенето остава трайно високо – сред 25,3% от населението. Остава под въ-
прос и целта да се постигне 30-процентно ограничаване на тютюнопушенето в региона.
- В целия регион трябва да се вземат предвид корените на възникването на незаразните заболявания – тютюнопушене, алкохол, недобър достъп до здравни грижи и до храна, замърсяване на въздуха и ниска физическа активност. Климатичните промени само влошават положението, защото се разширява въздействието им върху всички райони, върху хората с предразположеност към заболявания, допълва д-р Клуге.
Регионът на СЗО/Европа е сред най-бързо затоплящите се региони от картата на СЗО – температурата вече се е увеличила почти два пъти. В региона се регистрират около 175 хил. смъртни случая, свързани със затоплянето. Не бива обаче да се пренебрегва и влиянието на здравния сектор върху околната среда – през 2020 г. глобалната здравна система е отговорна за приблизително 5% от глобалните емисии на парникови газове.

Обхватът на ваксинациите е в стагнация

В последните години, в обстновка на повишаващо се ан-
тиваксинално настроение, подхранвано от дезионформация, се отчита ръст на заболяемостта от предотвратими болести. През 2023 г. са отчетени 58 хил. случая на морбили в 41 от страните на СЗО/Европа. В същото време е налице успех в намаляването на случаите на туберкулоза с 25% и спад в смъртността от заболяването с 32% в периода 2015 – 2022 г. Но пък мултирезистентната туберкулоза остава проблем с на-
растваща заплаха – такива са една четвърт от новорегистрираните случаи на туберкулоза, а успехът в лечението им все още не достига целта от 80%. Има и базирани на доказателства данни от 13 страни, които сочат, че 9-месечният лечебен план при мултирезистентна ту-
беркулоза постига 80% успеваемост. Известно е, че в ми-
налото този вид туберкулоза бе лекувана за минимум 3 години.

Цял живот в добро здраве

Европейският здравен доклад акцентира върху връзката на здравето с целия жизнен цикъл. Превенцията и подобряването на детското здраве осигуряват ползи за цял живот и спестяват средства на обществото, отбелязва д-р Клуге.
– Здравото дете има има всички шансове да порасне като здрав юноша, здрав зрял човек и здрав възрастен. Това е от решаващо значение, защото за първи път в региона са налице повече хора над 65 години, отколкото под 15 години.
Деменцията е една от водещите причини за изпадане в зависимост и инвалидизация на възрастните хора. В последните две десетилетия се отчита рязък скок в съотношението на смъртните случаи от Алцхаймер и другите видове деменция. През 2019 г. деменцията е засегнала повече от 14 млн. души в региона, а прогнозите са за удвояване на числата до 2030 г.
- Тъй като финансовите и човешките ресурси са ограничени, достъпът до здравна помощ става все по-труден, казва д-р Наташа Мускат, директор за здравните политики и системи в СЗО/Европа. – Това, естествено, се отразява на семействата с ниски доходи. Сред страните в СЗО/Европа около 5 на сто от семействата отчитат катастрофично малко здравни разходи от под 1% до 21%, или пък става така, че разходите за здраве отнемат от разходите за храна и енергия. За да се гарантира добро здраве за цял живот, са нужни стратегически инвестиции в здравните системи, за да се осигури универсално здравно покритие за всички.
Този доклад – публикуван на всеки три години – е нещо, което СЗО прави добре: трансформира суровата информация от големи бази данни в предстоящи действия, идентифицира тенденции, разкрива рискови фактори и политически различия относно здравето. Европейският здравен доклад въоръжава правителствата с доказателства и познание как да се действа бързо, за да се формират силни животоспасяващи политики, да се изградят устойчиви здравни системи, да бъде „оздравена” всяка структура на обществото. Защото ние можем, ние трябва да работим все по-настойчиво за постигане на здраве за всички, се казва в заключението.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.