Вие сте в: Начало // Всички публикации // Лекари и бизнес настояват за роботизирана рехабилитация, особено за засегнатите от инсулт

Лекари и бизнес настояват за роботизирана рехабилитация, особено за засегнатите от инсулт

За спешно осигуряване на достъпна роботизирана рехабилитация за пациентите, прекарали инсулт, настояха експерти на специална пресконференция.
По думите на д-р Росица Шейтанова, член на УС на Българската асоциация по физикална и рехабилитационна медицина, пациентите, засегнати от инсулт, са все по-млади и все повече. Към момента болните имат осигурена рехабилитация, но те са трудно подвижни и се изисква придружител. Докато в други страни болните се транспортират до определени центрове за рехабилитация и след това са връщани по домовете си. Д-р Шейтанова подчерта още, че това са обездвижени хора и работата с тях е много трудна, тъй като се изискват многократни повторения на движенията с обездвижения крайник. И изтъкна, че с подобна дейност трудно може да се справи рехабилитатор, докато роботите могат да „работят” денонощно.
- С навреме приложена роботизирана рехабилитация пациентите могат да постигнат много добри резултати за много кратко време, коментира и Георги Георгиев, за-
местник-председател на Асоциацията по инсулт и афазия. Той предложи роботизираната рехабилитация да се използва, за да даде тласък във възстановителния процес на пациента, а след това може да се премине към конвенционална рехабилитация.
- Роботите дават възможност за по-бързо обучение на мозъка в правилни моторни верижни взаимодействия, подчерта доц. Иван Чавдаров, управител на Специализираната болница за рехабилитация „Св. София“. – В момента в болницата има 8 робота, осигурени със средства, събрани в рамките на инициативата „Българската Коледа“ през последните 10 години. Съвсем ясно се отчита подобряване на моториката на долните и на горните крайници у децата, на които е приложена роботизирана рехабилитация, а цената на един робот, в зависимост от предназначението му, варира от 30 000 до 100 000 евро.
- Работодателските организации подкрепят идеята за осигуряване на роботизирана рехабилитация, заяви Григор Димитров, член на Българската стопанска камара и представител на работодателските организации в Надзорния съвет на НЗОК. Той обеща работодателите да предприемат необходимите стъпки, за да бъде внесено предложение от експертите за разглеждане от Надзорния съвет.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.