На 11 ноември т.г. Актавис България организира среща с журналисти в навечерието на II конференция на лекарите по обща/фамилна медицина от Югоизточна Европа, която бе организирана в Пловдив. Поводът бе, че компанията е генерален спонсор на научно-организационното събитие, събрало на едно място семейни лекари от целия регион.
По време на пресконференцията пред журналистите говориха г-н Франк Щауд – изпълнителен вицепрезидент „Корпоративни комуникации”, г-н Питър Бергуист – вицепрезидент „Продажби и маркетинг” за Централна и Източна Европа, г-н Илия Пашов – изпълнителен директор на Актавис България, както и д-р Любин Шукриев – председател на Асоциацията на лекарите по обща/фамилна медицина от Югоизточна Европа.
Г-н Илия Пашов откри, като подчерта факта, че според данните на IMS до септември т.г. Актавис продължава да бъде лидер в продажбите на българския фармацевтичен пазар. Той изтъкна, че компанията запазва тази лидерска позиция за десета поредна година и отчита през изминалия период на 2011 спрямо същия период на 2010 ръст от 7,6 процента.
Г-н Франк Щауд разясни мястото на Актавис България в Актавис Груп. Той заяви, че България е „много важна за компанията, защото във времето преди 1999 г. Актавис е била малка фирма с поле на действие в една страна“. След 1999 г.с придобиването на собственост в България, Актавис излиза на международния пазар и „тогава всъщност започна нашата истинска история“, каза г-н Щауд.
Днес Актавис България е петият най-голям пазар в компанията. Лекторът изтъкна, че се реализира мащабна инвестиционна програма в производствените мощности в Дупница и Троян, което нарежда заводите на първи лидерски позиции във фармацевтичното производство. При производствен капацитет на заводите на Актавис от 24 млрд. таблети и капсули годишно, 4,2 млрд. се произвеждат само в завода в Дупница, а в Троян се правят близо 90 % от течните лекарствени форми.
Г-н Щауд сподели някои от бъдещите планове за развитие на Актавис. Предвижда се осъществяване на мащабна програма за женско здраве по концепцията one stop shop – да се предлагат продукти, свързани с живота на жената от съзряването, майчинството, до средната възраст и старостта. Подобна концепция е в ход и по отношение нуждите на страдащите от диабет.
Презентацията на г-н Бергуист даде отговор на въпроса „Как Актавис може да помогне за намаляване на сърдечно-съдовия риск в общества в икономическа криза”. Презентация включваше последни данни за заболяемостта и смъртността от сърдечно-съдови заболявания в България в сравнение със страните от Централна и Източна Европа, както и в Западна Европа. Г-н Бергуист се спря подробно на опита на Чехия с акцент върху мерките, които взема държавата за осигуряване на качествено лечение на достъпни цени. Лекторът акцентира и върху богатото продуктово портфолио, което Актавис има в кардиологичното направление. Г-н Бергуист изрази задоволство, че Актавис е номер 1 в България, каза, че Актавис е трета в Сърбия и обобщи, че „да бъдещ пръв е отговорност, която е изключително голяма в първичната помощ. Затова и компанията спонсорира конференцията на лекарите по семейна медицина, както и специални симпозиуми за мигрената, за сърдечно-съдовите заболявания и за намаляването на риска от кардиологични болести“.
В последвалата дискусия отново бе очертана изключителната значимост на генеричната индустрия, която създава предпоставки за по-широк достъп до качествено лечение. Цитирани бяха примери с по-богати западноевропейски държави, които от години дават предимство на генеричните медикаменти, защото приемат, че ангажимент на всяка здравна система е да осигурява качествено лечение, но и да спестява ограничените ресурси за здраве. Изтъкнато бе, че производството на генерични медикаменти в заводите на Актавис Груп е доказало своето високо ниво, гарантирано чрез отговор на строгите европейски и световни изисквания за производство на лекарства. Един от изводите бе, че предстои фармацевтичната индустрия да стане едно общо понятие, основано на критериите за качество и безопасност, защото няма пречки една генерична компания например да разработва и произвежда оригинални молекули, така както гиганти във фармаиндустрията например ще започнат да произвеждат препарати от генеричната палитра. Защото всъщност целта на тази индустрия е да служи по най-добрия начин на общественото здраве – във всяка страна, на всеки континент, за всеки гражданин на света.