Водещи лекари от International Lung Organizations предупреждават, че електронните цигари са вредни за човешкото здраве, че правителствата по целия свят трябва да въведат рестриктивни мерки или забрана на тяхната употреба.
Това становище беше изказано на форум International Respiratory Societies, който бе проведен на 9 юли т.г. в Ню Йорк. Форумът съвпадна със срещата на Обединените нации по повод превенцията и контрола на хроничните незаразни болести, която се проведе от 9 до 11 юли с.г. На срещата е било отбелязано, че хроничната обструктивна болест (ХОББ) е на трето място като водеща причина за смърт сред населението на земята. Първият етиологичен фактор за възникване на ХОББ е тютюнопушенето. На събитието са били коментирани въпроси, свързани с ефекта на нормалните цигари и на електронните цигари върху здравето на населението.
Д-р Дийн Щрофнагел – предишен президент на American Thoracic Society, съобщава, че „широката употреба на тютюн в световен мащаб и особено поведението на тютюневата индустрия, което е свързано с измама за това, че електронните цигари са по-здравословни, трябва да бъде преустановено. Не може да се рекламират цигари пред малки деца, не може да се манипулират нивата на никотин в е-цигари, за да се предизвиква по-малка зависимост сред пушачите, само и само за да се купуват електронните цигари. Никотинът е най-силният и продължителен пристрастяващ фактор, а е-цигарите са „никотин доставящи устройства“.
Електронната цигара е преносимо електрическо устройство, захранвано с батерия, за вдишване на никотин чрез изпаряване. Тя представлява една алтернатива на тютюневите продукти, които се употребяват чрез пушене – цигари, пури и лули. Е-цигари вече не се предлагат на пазара като помощни средства за отказване от тютюнопушенето, а като варианти на тютюневи изделия. Една от най-разпространените е-цигари е тази, която прилича на тютюневата. Те имат приблизително същото количество никотин като обикновената цигара. Когато пушите от електронната цигара, никотиновата течност се нагрява в пълнителя и се превръща в пара. Парата предоставя умерено количество никотин по абсолютно същия начин както обикновената цигара. При по-новите е-цигари пълнителят се нагрява от презареждаща се автоматична батерия на елекронната цигара. Те са с различни форми и дизайн, а количеството на съдържащия се в тях никотин може да бъде избрано от производителя. При по-новите модели може потребителят да си избира количеството на никотин.
Ограничени контролирани проучвания са налице, защото сравнително скорошно е изобретението на устройството. Законите по света варират широко, засягайки употребата и продажбата на електронни цигари и придружаващите ги пълнители и/или течности. Все още не е прието ясно законодателство, поради което продължават широки дебати по темата в цял свят.
През 2008 г. Световната здравна организация съобщи, че няма строги рецензии и проведени проучвания, показващи, че електронната цигара е безопасна и ефективна заместваща терапия на тютюневите изделия. СЗО не изключва възможността, че електронната цигара може да бъде полезна като помощ за отказване от тютюнопушенето. Но СЗО настоява твърденията, че електронните цигари могат да помагат на пушачите да се откажат, да бъдат подкрепени от клинични проучвания и анализи за токсичност. Задължително е действието да стане в рамките на подходяща регулаторна рамка.
През 2009 г. Американската агенция по храните и лекарствата изследва 19 разновидности на пълнители за електронни цигари, произведени от две марки „Njoy“ и „Smoking Everywhere“. Диетилен гликол, отровнa и хигроскопична течност, е билa откритa в един от пълнителите, произведени от „Smoking Everywhere“. Тютюн-специфични нитрозамини (TSNAs), известни канцерогенни агенти, са били открити във всички касети от една марка и в два от пълнителите в друга марка. Никотин е открит дори и в някои безникотинови пълнители. В някои електронни цигари тютюноспецифичните примеси, обявени за вредни за хората – anabasine, myosmine и β-nicotyrine, са открити в повечето от изследваните проби.
По данни от края на 2012 г. потребителите на електронни цигари в САЩ са около 2,5 млн. души. Във Великобритания броят им вече надминава 650 000. В България продажбите на електронни цигари не спират да бележат огромен ръст след въвеждането на забраната за тютюнопушене през юни 2012 г., защото е-цигари могат да се използват в затворени пространства и в обществени сгради.
Директива 2001/95/ЕО на ЕС относно общата безопасност на продуктите се прилага дотолкова, доколкото няма специфични разпоредби със същата цел в други разпоредби на правото на ЕС. Настоящата директива предвижда ограничителни или превантивни мерки, които да бъдат предприети, ако е установено, че продуктът e опасен за здравето и безопасността на потребителите. Дали електронните цигари попадат в обхвата на Директива 93/42/ЕИО относно медицинските изделия, зависи от предвидената употреба и дали е с медицинска цел. „Всеки национален орган може да вземе самостоятелно решение, като се вземат предвид всички характеристики на продукта, дали той попада в рамките на определението за лекарствен продукт“. Поради тази неясна позиция на ЕС страните членки понастоящем са с различни правила.
International Respiratory Societies излиза с единно становище:
- Безопасността на електронните цигари не е адекватно демонстрирана и доказана;
- Не трябва да бъде омаловажаван пристрастяващият и вреден ефект на никотина;
- Потенциалният ефект на е-цигари за отказване от тютюнопушене и от тютюневи изделия не е адекватно проучен и доказан с качествени клинични проучвания;
- Не може да бъде изключено вредното въздействие на е-цигари върху пасивните пушачи;
- Всички електронни никотин доставящи устройства трябва да бъдат подложени на правни рестрикции или спрени от разпространение, докато не бъде изяснено напълно тяхното въздействие;
- Е-цигари трябва да бъдат подложени на регулации както всички други медицински изделия и продукти, защото основната им цел според производителите е отказване на тютюнопушенето;
- Ако е-цигари не са регулирани като лекарствени продукти, да се наложат по-строги регулации както при другите тютюневи изделия;
- Всяка употреба на е-цигари трябва да бъде мониторирана от медицински лица и резултатите от проучванията трябва да бъдат публично обявени.
Международният форум на IRS е създаден през 2001 г., като в него влизат всички водещи дружества от целия свят. Целта на форума e да унифицира и обедини усилията в борбата срещу белодробните болести, като включва над 70 000 лекари от целия свят и редовно публикува доклади и проучвания с цел подобряване и превенция на белодробните заболявания.