В началото на новата година потърсихме директори на университетски болници от страната и им зададохме следните въпроси:
- Кое отчитате като най-добро постижение в болницата през изминалата година?
- Коя задача не успяхте да реализирате и ви амбицира да търсите решение през новата година?
- Какво очаквате от здравните институции?
Доц. Костадин Ангелов – изп. директор на УБ „Александровска“:
Предизвикателства
– 2016 беше трудна година, с няколко основни предизвикателства:
- предизвикателството да започнем работа с новата апаратура, с която разполага Александровска – ангиограф, циклотрон, интраоперативна лъчетерапия;
- предизвикателствата на
НЗОК – картови идентификатори, пръстови идентификатори, ограничения в бюджета;
- предизвикателствата на по-голямата конкуренция;
- предизвикателствата на медийните атаки.
2016 година все пак беше един много добър период, защото:
– Разкрихме нова клиника по лицево-челюстна хирургия, която бързо стана активна част от екипа на болницата;
– Започнахме да използваме в пълна степен капацитета на новото оборудване в Клиниката по нуклеарна медицина, включително и циклоктрона;
– Приехме още много млади лекари, които да гарантират бъдещото развитие на болницата;
– Създадохме по-добри условия за работа чрез обновяване на апаратурата и основен ремонт в 8 клиники (КАИЛ, диализа, лицево-челюстна хирургия, урология, имунология, очна, централна лаборатория, ново ангиографско отделение в Клиниката по кардиология;
– С изпълнени критерии за управление и организация на работата болницата бе сертифицирана по международен стандарт за системи за управление на качеството ISO 9001:2008;
– Продължихме да даряваме добро чрез благотворителни акции, насочени към децата, лишени от родителски грижи, към възрастните хора от най-отдалечените райони на България, към бежанците.
Не успяхме да изградим информационния център на болницата, който да подпомага в максимална степен пациентите да се ориентират както в услугите на болницата, така и сред голямата територия, на която сме разположени. Чрез системата искаме да намалим в максимална степен стреса и дискомфорта на всеки, който трябва да посети Александровска, да му спестим въпросите и лутането. А най-хубавото е, че сме решили да използваме млади хора, студенти, които да работят в центъра – така те ще се учат от практиката. През изминалата година не останаха време и средства за тази идея, но през 2017 г. ще успеем.
Продължаваме да очакваме от институциите реално остойностяване на медицинските услуги и на лекарския труд в болничната помощ, редовно и в пълен обем изплащане от НЗОК на изработените средства, които да гарантират нормалната работа на лечебните заведения в преходния период между две правителства. Очакванията на всички болници са да бъде направен анализ на бюджетите, с които работим, за да се осигурят по-балансирани и по-стабилни средства, с които да можем безпроблемно да предлагаме качествени услуги на болните.
Доц. Цветан Луканов – изп. директор на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен:
Модернизиране
- През изминалата година в нашата университетска болница успешно заработи апаратура, която получихме по проект за ремонт, оборудване и модернизиране на болницата. Проектът е част от Средносрочната рамкова инвестиционна програма по схема за безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., с конкретен бенефициент Министерството на здравеопазването. Основни компоненти при реализация на проекта са доставка на медицинска апаратура и изпълнение на строително-монтажни работи, свързани с помещенията, в които е монтирана апаратурата, както и осигуряване на достъпна среда.
По проекта лечебното заведение получи диагностична ехографска система, дигитален скопично-графичен рентгенов апарат, 16-срезов многодетекторен компютър томограф, апаратура за магнитно-резонансна образна диагностика, система за архивиране и разпространение на образи (PACS), дигитален мамограф, ендоскопска апаратура, дигитална ендоскопска видеосистема за автофлуоресцентни изследвания на белия дроб, мултимодален линеен ускорител, анестезиологични апарати, система за централна стерилизация и др.
Към проекта бяха извършени строително-ремонтни дейности за подготовка на помещенията за монтаж на новата апаратура, а за осигуряване на достъпна среда бе реализирано изграждане на подстъпи и пътеки към помещенията, съобразени с нуждите на хора с увреждания и деца.
Тази апаратура бе изключително нужна, тъй като за съжаление онкологичните заболявания са здравно-социален и обществено-икономически проблем в България и в света.
Налице са и приоритетни проекти за 2017 година. Единият проект е „Студентски практики“ – фаза 1, по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г.“ Лечебното заведение кандидатства като работодател, с което дава възможност на всички свои служители, които отговарят на строгите изисквания, регламентирани в инструкцията на проекта, да вземат участие като ментори, с което ще обучават студенти в реална работна среда. Към настоящия момент е сключен договор по проекта, като от болницата участват 100 ментори.
Нашата болница кандидатства и по проект „Подобряване качеството на работните места и създаване на безопасни и здравословни условия на труд“. Приоритетите, заложени в проекта, са свързани със създаване и осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряване на професионалния и здравния статус на работниците и служителите чрез закупуване на ЛПС и специално работно облекло, осигуряване на средства за колективна защита и др.
От здравните институции – Комисията по здравеопазване към НС, МЗ, НЗОК, очаквам през тази година да бъде премахнат лимитът върху медицинската дейност, която изпълняваме, тъй като около 50 % от нея е спешна. Настояваме и да се изплати извършената и отчетена надлимитна дейност за 2015 и 2016 г.
Проф. Карен Джамбазов – изп. директор на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив:
Обновление
– Сред важните за отбелязване събития са въвеждането в експлоатация и лицензирането на системата за позитронно-емисионна томография (т.нар. PET/CT за диагностика на онкологични заболявания), както и лицензирането на първата роботизирана система за радиохирургия в България (т.нар. кибернож, който гарантира най-висока ефективност и прецизност при отстраняване на туморни образувания). Те бяха закупени в края на 2015 г. от Министерството на здравеопазването по проект, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“, 2007 – 2013 г.
Две са приоритетните задачи, чието изпълнение започнахме, но не можахме да реализираме в рамките на 2016 г.
- Преустройството и обновяването на сградния фонд на Клиниката по педиатрия и генетични заболявания, където се помещава и звено „Педиатрия“ към Спешното отделение на лечебното заведение в База 1 на бул. „Васил Априлов“ №15А.
- Преместването на Клиниката по нервни болести от старата сграда, намираща се в База 1, в основния корпус на УМБАЛ „Св. Георги“, известен сред широката общественост с наименованието „Хирургически клиники“ (База 2). Там ще бъде структуриран Център за лечение на пациенти с остър исхемичен мозъчен инсулт, отговарящ на съвременните постижения в медицинската наука и практика.
От здравните институции очаквам най-вече да се преосмисли и промени начинът на финансиране на болничната помощ – да стане така, че лекарите да мислят повече за лечебната дейност, отколкото за различните прийоми за извличане на максимален приход и печалба от клиничните пътеки и процедури, заплащани от националния здравноосигурителен фонд.