Вие сте в: Начало // Всички публикации, За медицински специалисти // Нов метод за лечение на хероинова зависимост

Нов метод за лечение на хероинова зависимост

Хероиново зависимите в България са над 30 000 души, голяма част от които са млади хора на възраст 18-28 години. Повечето от тях приемат наркотик интервенозно, над 70% са заразени с вируса на хепатит С. Възрастта на началото на употребата на наркотици в нашата страна е критично ниска, като напоследък зачестяват случаите на пристрастяване при 12-14-годишни деца.

Наред с масовата употреба на марихуана активно е търсенето на кокаин, амфетамини, синтетични наркотици и клубна дрога. Злоупотребата с хероин обаче остава основният здравен и социален проблем в нашата страна.

Сега в България метадонът е водещият метод за лечение на опиоидна зависимост (зависимост към хероин, морфин и др.), следван от субститол. На фона на 20-30 хиляди наркозависими пациенти само 3 хиляди са опиоидно зависимите, които се лекуват чрез поддържащо лечение с метадон, а една малка част – със субститол.

С влизането в сила на новата Наредба №2 от 20 юни 2012 г. за условията и реда за осъществяване на програми за лечение с агонисти и агонисти-антагонисти на лица, зависими към опиоиди (ДВ, бр. 49/29.06.2012 г.), в лечебните програми за първи път в България може да се прилага и медикаментът бупренорфин. През последните години препаратът има все по-широко място в терапевтичните схеми в Европа и САЩ.

Специфичният фармакологичен профил на бупренорфин дава нови възможности за постигане на резултати в лечението на пациентите, зависими към опиоиди. Включването в Наредба №2 на бупренорфин е сериозна стъпка напред в заместителната терапия на лица, зависими към опиоиди. Това е възможност за използване на нов фармакотерапевтичен метод в лечението.

Тези факти и изводи бяха широко дискутирани по време на двудневен обучителен семинар за лекари психиатри, лицензирани ръководители на програми за лечение на опиоидна зависимост, проведен от проф. Маремани (президент на Световната федерация за лечение на опиатна зависимост; професор по медицина на зависимостите в Университета в Пиза, Италия) и от неговия екип от Световната федерация за лечение на опиатна зависимост, с официалната подкрепа на UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime.

Смъртността сред наркозависимите расте с 1-2%, показва доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите. Най-честите причини са свръхдоза, СПИН, хепатит или други здравни проблеми. Само 10-20% от наркозависимите търсят начин да се излекуват. Средната възраст на желаещите лечение у нас е 29 години. В момента в България в специализирани програми са включени за лечение над 3000 хероиново зависими пациенти (за сравнение – 200 са лекувани през 2002 г.).

Хероиновата зависимост засяга тежки мозъчни системи и базисни психични функции, поради което е една от най-трудно лечимите хронични заболявания. Прилагането на комплексно лечение и на съвременни лечебни подходи дава все по-добри резултати.

Лектори на обучението бяха: д-р Александър Канчелов – президент на Българската асоциация за метадоново лечение и директор на специализирана клиника за психотерапия и лечение на зависмости, проф. д-р Икро Маремани, д-р Пиер Паоло Пани – президент на Италианската асоциация по зависимости.

Отговори

Copyright © 2009 ФОРУМ МЕДИКУС. All rights reserved.
   
Designed by My. Modified by ForumMedicus. Powered by WordPress.