Изминаха повече от 75 години от основаването на Хирургичното отделение към Работническа болница в София. На базата на това отделение през 1951 г. е създадена академичната Катедра по болнична хирургия към ИСУЛ, която отбеляза 60-годишен юбилей. В този вид катедрата съществува до 1972 г., когато ИСУЛ е трансформиран, а катедрата получава названието „Катедра по коремна хирургия“.
През 1985 г. на болничната територия на база II на МА са създадени две хирургични клиники.
Далновидността на първия ръководител на Катедрата по болнична хирургия проф. Коста Стоянов е стимул за профилиране на кадри и разкриване на профилирани хирургични клиники. Това дава съществен тласък за развитие на важни клонове от хирургията в страната. Проф. Стоянов подготвя плеяда от известни български хирурзи и учени. Негови ученици и последователи са: проф. Генчо Кръстинов, проф. Димитър Арнаудов, проф. Чавдар Драгойчев, проф. Стоян Саев, проф. Аршавир Дереджян, проф. Лада Маринова, доц. Георги Станчев, доц. Любомир Димитров, проф. Андрей Стойчев, проф. Иван Генов, проф. Страшимир Зографски, доц. Асен Димитров, проф. Ангел Бовянски, доц. Христо Тасев, доц. Христо Нихтиянов, проф. Милко Момчилов и много други нехабилитирани хирурзи. С основание трябва да се говори за хирургическа школа на проф. Коста Стоянов и на хирургията в ИСУЛ. Малко са личностите във всички области на науката и практиката в България, които могат да се похвалят с такъв брой успешно реализирали се последователи. Катедрата по болнична хирургия става базата, където започва реализация и обособяване на съвременната сърдечно-съдова, детска, военнополева, ендокринна хирургия, на анестезиологията и реанимацията и др. Авторитетното присъствие в българската хирургия продължава и чрез следващите ръководители на катедрата/клиниката по коремна хирургия: проф. Димитър Маринов, проф. Аршавир Дереджян, проф. Асен Мерджанов, проф. Дамян Дамянов, както и доц. Георги Стоянов. В бившата клиника по коремна хирургия за различни периоди от време са работили и работят 135 лекари, от които 22 професори и 10 доценти, 19 доктори по медицина и 5 доктори на медицинските науки. Многоброен и всеотдаен е сестринският персонал с повече от 85 сестри.
Катедрата по болнична хирургия към ИСУЛ установява добра колаборация с редица други хирургични катедри и клиники, разположени териториално в други болнични бази. Сред тях се нарежда и Катедрата по спешна хирургия към института „Н. И. Пирогов“, създаден на територията на болницата на Червения кръст. С тази катедра се обменят информация и кадри, като част от академичните специалисти от тази катедра през 1985 г. са пребазирани в бившия ИСУЛ при създаването на Клиника по спешна хирургия, където се създава школа за подготовка на лекари в областта на спешната хирургия. Колоритните формулировки на проф. Алберт Луканов се повтарят и наследяват, но и се развиват с уважение към миналото и път пред новостите. В сферата на спешната хирургия са работили и работят: проф. д-р Алберт Луканов, проф. д-р Веселин Матеев, проф. д-р Лидия Петкова, доц. д-р Стефан Кабакчиев, доц. д-р Атанас Стоянов, доц. д-р Георги Цеков, проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Стефан Киранов, проф. д-р Йордан Янчулев (анестезиолог), проф. д-р Димитър Четрафилов, проф. д-р Иван Виячки, проф. д-р Антон Митов, ст.н.с. I cm. д-р Хайрабед Дереджян, проф. д-р Николай Яръмов, доц. д-р Панайот Димитров (анестезиолог), доц. д-р Пенка Терзиначева (анестезиолог), доц. д-р Иван Коларов (гръден хирург). С Клиниката по спешна хирургия са свързани имената на 11 професори и 3 доценти, 11 доктори по медицина, 4 доктори на медицинските науки, както и около 55 лекари хирурзи и 45 медицински сестри. Функциите на клиниката към Медицинския факултет се разширяват в посока на новата специалност „спешна медицина“.
През 2003 г. двете клиники – по коремна и по спешна хирургия, са слети в обединено звено с названието Клиника по хирургия. Тя преболедува период на обединение. Първоначално, съгласно заповедта, се събраха 45 лекари на 60 болнични легла. В рамките на две години лекарите намаляха на 25, а в началото на 2007 г. – на 22. Понастоящем те отново са 25 лекари на щат. Болничните легла бяха редуцирани на 45, по-късно намалени на 35, а след това – на 30. Те се оказаха достатъчни при новия подход в хирургията с по-ранно изписване, подобрена оперативна техника и интензифицирано хирургично лечение.
За 60 години в клиниката са оперирани 87 500 болни. При повечето от тях операциите са успешни. Клиниката е известна и сред лекарите, и сред пациентите като „последна инстанция“ за истината в диагнозата и във възможностите за лечение.
Обединената Клиника по хирургия „Ген. проф. д-р Коста Стоянов“ действа вече десета година.
Сблъскаха се два стила на работа. От една страна, в Клиниката по коремна хирургия преобладаваха плановата хирургия, възприетите и наследени традиции на ИСУЛ и самочувствие, близкият контакт и директното търсене на лекаря от болния. От друга страна, остана т.нар. „пироговски“ график на работа на лекарите в Клиниката по спешна хирургия с дистанциран поглед и контакт с болните, компенсиран с навиците за предаване на наблюдението и екипност. Освен това обстановката в страната снижи афинитета към наука и академична кариера. Протече период на търсене и напасване, в резултат на което в диагностично-лечебната дейност на клиниката днес съществува смесен стил на работа. Той носи свои ползотворни резултати: броят на ежегодно преглежданите пациенти достигна повече от 9000 души за 2011 г.; над 2500 са пациентите, лекувани в болнични условия; 1730 операции са извършени за годината; среден болничен престой в рамките на 4,7 дни, почти 75% оперативна активност. В Клиниката бяха осъществени нови хабилитации на доц. Бойко Коруков, доц. Николай Пенков, доц. Румен Пандев. Привлечени бяха като докторанти млади и перспективни кадри: д-р Добромир Сотиров, д-р Цветелина Спиридонова, д-р Емил Костадинов, д-р Георги Желев, д-р Момчил Кермедчиев, д-р Явор Асенов.
През 2000 г. бе извършен основен ремонт и промяна в структурата на операционния блок. През 2004 г. протече основен ремонт на болничната база с коренно изменение на следоперативното отделение. През 2006 г. до и във връзка с операционния блок бе изградено ново клинично звено – отделение по еднодневна хирургия, първото подобно самостоятелно звено в страната. Клиниката по хирургия придоби нов облик, с който основателно се гордеем.
75-годишнината на хирургичното отделение и 60-годишнината на академичното звено по хирургия към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ са добър повод да се обърнем отново към историята. Защото в историята на Катедрата по болнична хирургия и на Катедрата по спешна хирургия, на клиниката по коремна хирургия и клиниката по спешна хирургия има много основания за законна гордост, че си израснал като лекар и хирург именно там. А в днешното преходно време всеки има нужда да се върне към началото, към основите, за да види, че е стъпил на здрава почва.
От 2003 г. Клиниката по хирургия носи името на създателя на академичното звено в болницата ген. проф. д-р Коста Стоянов, дмн. Тази клиника има богата история, за която заслужава да се пише! Защото там са се случили значими събития. Защото там са работили значими лекари, оставили собствена следа в българската хирургия.
Журналист на в-к „Марица“
Уважаеми читатели, предоставям на Вашето внимание ЕКСКЛУЗИВНО писмо от потърпевш от „професионализма“ на д-р Добромир Сотиров, УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ, Клиника по хирургия.
„Възмутени сме от долното отношението на др. Сотиров – Коремна хирургия. Груб, нагъл и нахален. Изключително неприятен индивид с изразена мизантропия. Прави се на голяма работа, но защо не разкаже защо беше изгонен от болниците във Франция, като крадлив, долнопробен помияр?
Единственото, което го интересува е как да източи, колкото може повече пари от болните, които имат нещастието да се окажат негови пациенти. За него болните са банкомати, които др. Сотиров приема като лично предизвикателство как да източи до максимум.
Неговите методи са апотеоз на измамата и сатанинска манипулация.
Накратко методите му са следните:
1. Тъй като не обича да се набутва с телефонни разговори, стресира болния с тежка диагноза и неблагоприятна прогноза за живота му и го кара да се обади на свои роднини с ултиматум до 2 часа да се купят скъпи консумативи – най-често ушиватели. Отначало иска един или два на цена за брой 780 лв. Посочва свой приятел – дистрибутор на медицински консумативи, с които играят в комбина.
2. Ако вие откажете да се свържете с неговия човек и му кажете, че няма да ги платите, тъй като ушивателите служат само за улеснение на хирурга, но не са от значение за самата операция (като е известно ушивателя служи за автоматично зашиване на разрези, което добрите хирурзи могат да правят и на ръка!)… Или пък, че сами ще си намерите ушиватели, изпада в ярост и иска още 4-6 бр. ушиватели, само и само да ви набута и един вид накаже, че нищо не печели от вас.
3. Започва да тормози болния с приказки по адрес на роднините му, че: „Виждате ли, на тях не им пука за Вашия живот… Хич не ги е грижа, че Вие умирате…“ и пр. гнусотии, с цел да доведе болния да състояние на силен стрес, отчаяние и безизходица. Включва в стресирането свои доверени сестри и санитарки… Въобще др. Сотиров се стреми да създаде угнетителна атмосфера в съзнанието на болния с всевъзможни интриги и инсинуации.
4. След операцията пак пробутва своя дистрибутор, за да купувате от него фармацевтични продукти за парентерално хранене. Продукти, които можете да поръчате в която аптека си пожелаете за цена по-ниска с 10-20лв. на брой!
Накрая, след като сте отбили всичките му опити да навре драконовите си лапи дълбоко във Вашия портфейл изписва пациента, като умишлено задържа епикризата му – нещо противозанонно и безкруполно с цел да продължи да ви изнудва за плащане на направени консумативи, но вече в двоен размер. Консумативи, които нито пациента му, нито роднините на болния били склонни да заплатят! Консумативи, които не се поемат от НЗОК и които изрично сме отказали да плащаме!
Вземете мерки да отстраните това антихуманно, алчно и безсърдечно чудовище, което въобще не може да се нарече „лекар“ и на всичко отгоре има наглостта да се хвали, че виждате ли бил най-добрия специалист по коремна хирургия в България!“
Има наглостта да иска над 2500 лв. за консумативи, които изрично сме отказали да плащаме. Умишлено задържа епикризата след изписване.
Потресен съм от наглостта и безсрамието на рози „роднина“, който очевидно е някакво безполезно и глупаво същество, след като по такъв грозен и просташки начин се изказва за един от най- добрите хирурзи в момента, за щастие останали в България! Нагъл , защото мизерно говори само за парите, които са му били искани за лечението на неговият роднина! Да, според закона за здравето ч.82 Ал. 2! Всички консумативи, които не се поемат от НЗОК или от републиканския бюджет се заплащат от пациента и според вътрешни наредби в повечето болници това е задължително ПРЕДИ операцията! Вместо тези гнусни и долнопробни излияния, този писач да помисли, колко живота е спасил, какво безплатно в живота си е направил или е просто малодушна скръндза душа, която ще изпие и изяде парите, но няма да вземе Консулматив, който ще скъси оперативното време и престоя под анестезия на пациента! И да! Най- вероятно не му “ пука@ за живота на близкия му, защото такива хора са дребни души, мръсни души и на тях Господ им разплаща,когато клеветят един добър лекар! Всеки хирург има 100 успешни операции и неуспешни също, но мисията е една – всичко възможно до последен дъх и по най- добрия възможен начин за пациента. И ако това означава, че някой лекар е лош, значи сочения го е подлец! И да бъде прокълнат! И лекарите имат десетки пациенти! Не сме длъжни! да звъним от личните си телефони и да говорим с часове, за да обясним някому не дотам с ума си, операция за която хирурзите учат години! В Хипократовата клетва думите безотказно, безплатно и 100% гарантирано несъществуват! Лошото е, че дори на този мерзавец някой колега ще му помогне …както Сотиров вероятно е направил! Неблагодарността е присъща на простите и неуки люде и тя ще им се разплати… Лекарите са класи над подобни драскачи, съжалявам, че трябваше да вляза в неговия тон и аз като лекар!
Д-р Сотиров e изключителен професионалист и човек! Не се страхувайте, ако попаднете в ръцете му и бъдете уверени, че ще ви помогне. За съжаление все по-малко са хората в здравеопазването като него.
Монетата винаги има две страни. В случая професионализмът е водещ, но има и такова понятие като „професионална етика“. Ами в тази насока май трябва да се работи, защото ако пациентът е само „касичка“, то той е интересен до изписването от болницата и после от усложненията лесно си „измиват ръцете“, а те пак са за сметка на пациента и неговия джоб. Затова не ми прехвалвайте „лозето“, защото няма идеални хора!