В края на март т.г. бе проведено четвъртото издание на „Пролетни хирургични дни“. Форумът бе организиран от лечебни заведения „Медика“ в града, под патронажа и с меценатството на проф. Кирил Панайотов и Алисе Муртезова, а съорганизатор бе Русенският университет „Ангел Кънчев“.
Председатели на научното събитие бяха акад. Христо Белоев, почетен ректор на РУ „Ангел Кънчев“, проф. Кирил Панайотов, изп. директор на лечебни заведения „Медика“, д-р Ивелин Йоцов, управител на УМБАЛ „Медика“ в града.
Организационният комитет бе под председателството на доц. Десислава Атанасова, ректор на РУ „Ангел Кънчев“, а научният комитет бе с председател проф. Огнян Хаджийски, началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Медика“.
На специална пресконференция форумът бе представен от проф. Пенка Стефанова, началник на Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив и председател на Българското научно дружество по детска хирургия (БНДДХ), както и от други представители на организаторите.
Участниците – 400 лекари, медицински професионалисти, специализанти, студенти, бяха приветствани от областния управител на Русе Драгомир Драганов, от ректора на РУ, от ректора на МУ в Плевен проф. Добромир Димитров и др.
- В свят, в който медицинските предизвикателства не познават граници, този международен форум се превръща в ключов мост за знания, иновации и взаимно разбиране. Той създава среда, в която сложните медицински казуси могат да се обсъждат от различни гледни точ-
ки и да се оформи бъдещето на хирургическата практика, заяви в приветствието си кметът на Русе Пенчо Милков.
Научният облик на събитието бе определен от представените 96 доклада по теми от многообразния свят на хирургията – обща, детска, съдова, пластично-възстановителна, лицево-челюстна, ортопедична и травматологична, урологична, неврохирургична. За първи път със свои презентации участваха и специалисти по сърдечна хирургия. В отделна сесия за медицински сестри бе коментирана фундаменталната роля на специалистите по здравни грижи както при оперативните ин-
тервенции, така и за следоперативното възстановяване на пациентите с необходимото качество.
Забележима особеност на научното събитие бе участието на 15 чуждестранни лектори от четири континента – Европа, Африка, Азия и Австралия. Сред тях се открояват имената на световноизвестни авторитети в областта на детската хирургия – проф. Девендра Гупта, основател на Общоиндийския институт по медицински науки в Делхи, проф. Ксиа Амине от Тунис, председател на Арабската асоциация по детска хирургия, д-р Ифтихар Джан, професор в Университета Халифа, проф. Цветомир Луканов, детски кардиохирург в Университетската клиника в Хайделберг, проф. Мустафа Инан, Тракийски университет в Одрин, д-р Лаура Валфре, Папска болница Bambino Gesu в Рим, проф.
Д. Бугра, Истанбул, проф. К. Дута, Университет по медицина и фармация, Тимишоара, д-р Д. Стаменович, Катедра по гръдна хирургия, Майнц, Германия, д-р Теодор Стефанов, Кливланд клиник, Абу Даби, и др. Акцент в презентациите и дискусиите на пролетните хирургични дни бяха всички аспекти на детската хирургия. Представени бяха много теми – от приложението на иновативни технологии (робот-асистирани хирургични процедури, ползване на изкуствен интелект за обучение, принципи на периоперативната медицина), до оригинални решения на хирургични проблеми и осигуряване на качество и ефективност на здравните грижи.
Бе дискутиран въпросът за еднодневната хирургия и увеличаването на номенклатурата на медицинските процедури, включени в обхвата ѝ, като бе подчертана и икономическата ефективност на такава дейност.
Участието на голям брой студенти по медицина и здравни грижи придаде особено значение на форума. Те не само се запознаха с представените теми, което отговаря на техните образователни и научни потребности, но и вече гледат с повишен интерес към специалността хирургия.
За четвърти път Пролетните хирургични дни доказаха устойчивост, умение да се надгражда, осигуриха предпоставки научното събитие дълго да резонира в професионалната практика на участниците.
Вие сте в: Начало // Всички публикации // За новото познание няма сезони
За новото познание няма сезони