Вирусолозите следят няколко варианта на COVID, които са получили един и същ набор от мутации. Според CDC в края на март т. г. вариантът KP.2 е причинявал око-
ло 4% от инфекциите в САЩ, докато щамът-родител JN.1 причинява над 50% от инфекциите по същото време. Към началото на май т. г. KP.2 представлява около 28% от инфекциите и изпреварва JN.1 като доминиращ вариант.
KP.2 е един от няколкото варианта, които се наричат „варианти на FLiRT“, кръстени на техническите наименования на своите мутации. Разпространението на тези варианти идва в критичен момент, когато експертите решават как да формулират есенната COVID ваксина.
Проф. Анди Пекош, зам.-председател в Катедрата по молекулярна микробиология и имунология в Училището по обществено към университета Джон Хопкинс, обяснява какво виждат вирусолозите – дали тези варианти могат да причинят лятна вълна от инфекции и как хората могат да се предпазят.
- Какви са тези „варианти на FLiRT“?
- Това е терминът, който се използва за описание на цяло семейство от различни варианти – включително KP.2, JN.1.7 и различни други, започващи с KP или JN, които, независимо един от друг, са приели подобен набор от мутации. Това се нарича конвергентна еволюция. Всички те са наследници на варианта JN.1, който беше доминиращ в САЩ през последните няколко месеца.
Конкретните мутации, които хората наричат “FLiRT“ или „FLip“, се отнасят до специфични позиции в шиповия протеин – в този случай позиции 456, 346 и 572.
Вируси като SARS-CoV-2 мутират често и, когато мутират, за да избегнат разпознаването от антитела, това често отслабва способността им да се свързват с клетките, които те искат да заразят. След това виждаме как се появяват мутации, които подобряват способността за свързване. Това е цикъл, който сме наблюдавали много пъти при SARS-CoV-2. Фактът, че тези различни варианти имат едни и същи мутации, доказва на вирусолозите, че такава комбинация от мутации помага на вируса да постигне целите си най-ефективно.
Две от тези мутации – 456 и 346, елиминират местата на свързване на антитела, които неутрализират SARS-CoV-2. Въпреки това същите тези места за свързване са важни, за да може вирусът да навлезе в клетките. Така FLiRT вариантите могат също да изгубят известна способност да се свързват със своя рецептор.
- Хората, които наскоро са имали COVID, имат ли защита срещу инфекция от варианти на FLiRT?
- Инфекцията с JN.1 трябва да осигури доста силна защита срещу всички варианти на FLiRT. Разликата между JN.1 и тези варианти е само една или две аминокиселинни промени. Инфекцията с вариант, по-стар от JN.1, е по-малко вероятно да предложи толкова голяма защита.
- Трябва ли да очакваме тези варианти да предизвикат скок на случаите през лятото?
- Със сигурност е възможно. Вариантите на FLiRT биха били високо в списъка ми с вируси, които могат да причинят нова вълна от инфекции в САЩ. Ситуацията обаче е променлива, наблюдава се покачване и спадане на случаите през годината, по-малък е броят на хоспитализации или смърт, отколкото през първите няколко години на пандемията.
Все пак, въпреки че вълните намаляват, те все още оказват най-голямо въздействие върху податливите групи от населението: възрастните хора, хората с отслабен имунитет и тези с други вторични медицински проблеми.
- Как вариантите могат да повлияят върху формулата на ваксината срещу COVID, която се актуализира за есента?
- Това е времето от годината, когато ръководни органи като СЗО и FDA препоръчват формулировка за актуализирани ваксини срещу COVID, които да бъдат пуснати в началото на есента. През миналата година ваксините бяха базирани на варианта XBB.1.5, а само няколко месеца по-късно вариантът JN.1 стана доминиращ в САЩ.
В края на април т.г. СЗО съобщи, че тяхната консултативна група за ваксина срещу COVID съветва да се използва линията JN.1 като антиген за предстоящите формулировки на ваксината. Всички тези варианти на FLiRT са в семейството на JN.1.
В САЩ FDA отложи срещата за опре-
деляне на ваксината срещу COVID за есента на годината. Това им дава повече време да видят кой от вариантите на FLiRT се превръща в доминиращ, за да могат да настроят препоръката на СЗО към това, което очакват да бъде най-актуално през есента.
- Какви са обичайните симптоми и времевата линия на предаване за вариантите на FLiRT?
- Що се отнася до симптомите, няма нищо ново или различно. Продължаваме да виждаме по-леко заболяване, но това вероятно не е защото вирусът е по-лек, а защото имунитетът ни е много по-силен сега. След години на ваксинации и инфекции по-голямата част от населението е по-способно да се пребори с инфекция, без да се тревожи за тежко заболяване.
Периодът на инфекциозност за тези варианти на FLiRT остава същият като при JN.1 и предишните варианти на omicron: след заразяване може да минат пет или повече дни, преди да се развият симптоми, въпреки че симптомите може да се появят и по-рано. Вие сте заразен един до два дни, преди да изпитате симптоми, и няколко дни, след като симптомите отшумят. И както при предишните варианти, някои хора може да имат откриваем жив вирус до една седмица след началото на симптомите.
Тестването у дома си остава наистина важен инструмент, за да разберете дали потенциално бихте могли да заразите други хора.
Източник: Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health
Вие сте в: Начало // Всички публикации // Какво трябва да знаем?
Какво трябва да знаем?